Aynalıkavak Kasrı'na 3. Selim 'Düzenlemesi'Osmanlı Sultanlarından 3. Selim'in önemli bestelerini yaptığı Aynalıkavak Kasrı, restorasyon çalışmaları kapsamında aslına uygun tefriş edilen üst katı ve zemin katında oluşturulan 'Musiki Müzesi' ile ziyaretçilere sultanın müzik dünyasına yolculuk yapma imkanı sunuyor. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Yasin Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aynalıkavak Kasrı'nın milli saraylar envanterinde bulunan en eski tarihi bina olma özelliğine sahip olduğunu söyledi. Yıldız, kasrın uzun yıllar kapalı kaldığını aktararak, yaklaşık 5 yıl önce başlayan restorasyon çalışmalarının bu yıl hızlandırıldığını ve kasrın geçen ay ziyarete açıldığını belirtti. 
    
Restorasyon çalışmaları öncesinde yapılan incelemelerde ahşap taşıyıcı sistem elemanlarının büyük bir kısmının taşıyıcı niteliğini yitirdiği ve yapının bazı kısımlarında deformasyon oluştuğunun belirlendiğini anlatan Yıldız, yapının taşıyıcı sistemi dışındaki ahşap elemanları, doğramalar, tavan ve duvar bezemeleri, revzenler ve stuk sıvalar gibi birçok kısmında önemli koruma sorunlarının tespit edildiğini kaydetti. Yıldız, çalışmalar kapsamında taşıyıcı sistemin restorasyonu ve çevre drenajı, ahşap çatı konstrüksiyonu restorasyonu ve çatı kaplaması onarımı, stuk sıvaların, içlik ve dışlık revzenlerin, iç ve dış ahşap kaplama elamanlarının ve ahşap doğramaların restorasyonunun yapıldığını ve eksik sıvaların özgüne uyumlu sıvalarla tamamlandığını aktardı. Ahşap tavanlarla oymalı ve bezemeli ahşap elemanların konservasyonu ve restorasyonu, kalem işi ve alçı bezemelerin restorasyonunun özgüne uygun tamamlanması, mermer elemanların ve kaplamaların konservasyonu ve restorasyonu, boya ve cila işlerinin de yapıldığını dile getiren Yıldız, bahçenin tezyinatı ve düzenlenmesinin yapıldığını söyledi.


    
Yıldız, restorasyon çalışmalarını ardından kasrın fonksiyonunun ne olacağının gündeme geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Türk tarihinde buraya ilişkin belli tanıklıkları belgeleriyle bulabiliyoruz. Örneğin şehzadelerin sünnet düğünlerinin çeşitli gravürlerde yer aldığını biliyoruz. Ancak en önemlisi bu kasrın 3. Selim ile özdeşleşmiş olması. Onun burayı bir dinlenme mekanı olarak kullandığını biliyoruz. Burası aynı zamanda onun musiki çalışmalarını yaptığı bir mekan. 3. Selim'in Türk musikisinde tuttuğu önemli yeri de düşünerek buranın bir kasır-müze ve Musiki Müzesi olarak hizmet vermesi uygun bulundu.''
    
Yıldız, restorasyon çalışmalarının tamamının Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın öz kaynakları ve kendi ekipleriyle yapıldığını dile getirerek, ''Burası bundan sonra önemli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Bizim saray konserlerimiz var. Elimizde bir musiki müzesi varken bunu bu tarz etkinliklerde de değerlendirmek istiyoruz. Zaman zaman da tarih konferansları serimizin bazı oturumları burada yapmayı planlıyoruz. Kapalı olduğu yıllar, Aynalıkavak Kasrı'na çok fazla şey kaybettirmiş. Artık Türkiye'de tüm kültür kurumları olarak şunu görmemiz gerekiyor; kapatarak, kapılar arkasında saklayarak müzecilik ve korumacılık olmuyor. Yaşayan müzelerin her zaman daha fazla, daha iyi korunduğunu görüyoruz. Bunları ancak toplumumuzla buluşturursak yaşatmamız mümkün olur. Aynalıkavak Kasrı bu noktada önemli bir mihenk taşı olacak'' şeklinde konuştu. 
    
Türkiye'nin ilk musiki müzesi
    
Yasin Yıldız, kasrın zemin katında oluşturulan Musiki Müzesi'nin Türkiye'de bir ilk niteliği taşıdığını belirterek, ''Biz bunu çok önemsiyoruz. Bu yönde çeşitli gayretler ve çabaların olduğunu biliyoruz. Ancak burası hem mekan, hem de objeler olarak bir ilki teşkil ediyor. Tarihte padişahlara, önemli devlet adamlarına, dini kanaat önderlerine baktığımızda bu kişilerin musikiyle iç içe olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan siyasi tarihimizle musiki tarihimizi ayırt etmemiz mümkün olmadığından bu kasrın musiki müzesi olarak ziyaretçiler tarafından görülmesi çok önemli'' dedi.
    
Müzede, sergilenen eserler arasında saz, tambur, notalar ve taş plakların bulunduğunu ifade eden Yıldız, ''Bunların önemli bir kısmı Sultan Abdülaziz'in torunu Gevheri Osmanoğlu'nun milli saraylara bıraktığı, bir kısmı da envanterimizde bulunan eserlerden oluşuyor'' diye konuştu.
    
Yıldız, kasrın pazartesi ve perşembe günleri hariç kış döneminde 2 TL karşılığında 09.00-16.30 saatleri arasında gezilebildiğini aktararak, kasrı bir ay içerisinde yaklaşık 1000 kişinin ziyaret ettiğini, bu sayıyı yıllık 50 bine çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.