Ayrıcalıklı Yaşam AyrıştırıyorBaşkentin merkeze uzak semtlerinde yeni “kentler” kuruluyor. Uzmanlar kentin içindeki “kent parçaları”nın Ankaralıyı merkezden, sokaktan ve birbirinden uzaklaştırararak “her şey dahil yaşam tarzı” sunduğunu söylüyor. Başkentin “kentleri”nin, üzerinde kuruldukları araziyi “ucuza kapatma” ayrıcalığına sahip olan TOKİ’den satın aldıklarını belirten Şehir Plancıları Odasi Ankara Şubesi Başkanı Orhan Sarıaltun, “TOKİ Ankara’nın genel planlamasına bakmaksızın hareket ediyor. Site halinde kopuk, kapalı konutlar yapılıyor. İnsanlar sokaktan kopartılıyor” tepkisini gösteriyor.

Batıkent, Çayyolu, Gölbaşı, Ümitköy, gibi kent merkezine uzak semtlerde yaşam merkezlerinin sayısı giderek artıyor. Bu sitelerin kendi alışveriş, eğlence ve spor merkezleri bile var. Crystal Towers, Bahçe Konutları, Göldekent, Batıpark, Gordion, İrem Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Metro Kent, Çamlıpark Evleri, Bulut Residance, Avrupa Mahallesi, 312 Ulusoy City, Gökkuşağı Evleri, Parkoran Konutları, Antares, Atlantis, Cennet Bahçesi kent çevresindeki yaşam merkezlerinden sadece birkaçı.

Ranta dayalı yaşam mühendisliği

Ancak bu yaşam merkezlerinin çoğalması, beraberinde bazı sorunları getiriyor. ŞPO Ankara Şubesi Başkanı Sarıaltun, kamu arazilerinin siteleri yapan firmalara tahsisinin TOKİ eliyle yapıldığını belirterek, bu işleminin iki yönteminin olduğunu söyledi. Sarıaltun, “TOKİ ya firmalarla yap-sat anlaşması yapıyor ya da kamu arazisinin planını değiştiriyor, yüksek rant sağlayacak hale getiriyor, firmalara satıyor. Yani TOKİ emlâkçılık yapıyor” diye konuştu. Bu siteler için yapılan planlamanın kent ihtiyaçlarına göre düzenlenmediğini belirten Sarıaltun, “Ankara’nın nâzım planları hazırlanırken, bölgesel nüfus planlamaları da yapılıyor. Ama konut ihtiyacı çalışması yapılmadan, konut arzı yapılıyor. Yani siteler ihtiyaca yönelik inşa edilmiyor” dedi.

Bu durumun TOKİ’ye tanınan planlama ayrıcalığından kaynaklandığını belirten Sarıaltun, “Bir kenti belediye eliyle planlıyorsunuz ama TOKİ gibi bir kuruma da ‘Sen istediğin yerde proje yapabilirsin’ diyorsunuz” diye konuştu.

‘TOKİ, halkı sokaktan koparıyor’

Sarıaltun, bu süreç sonunda Ankara’nın yaşam merkezlerinin değiştiğini belirterek “Çünkü TOKİ Ankara’nın genel planlamasına bakmaksızın hareket ediyor” diye konuştu. Sarıaltun, “Site halinde kopuk, kapalı konutlar yapılıyor. İnsanlar sokaktan kopartılıyor. Kentin insanların sokağın bir parçası olduğu yaşam alanları olması gerekirken alışveriş merkezlerinin içinde bir yaşam tanıtılıyor” değerlendirmesini yaptı.

‘Site hapsi’yle güvenlik

Birkaç yıl önce kentlerdeki en önemli güvenlik sorununun kapkaç olduğunu anımsatan Sarıaltun, “Sokakta güvenlik yok, sokağın alternaifi sitenin içine hapsolmak’ reklamı ile bu sitelerin tercih edilmesi sağlandı” dedi. Siteleri “Her şey dahil 5 yıldızlı otellere” benzeten Sarıaltun, “Bu insanlara yaşam merkezlerinde kapalı mekânlarda her şey sunuluyor” diye konuştu.