Bak Şu Köstebeğin Kültepe'ye Yaptığına

Asur ticaret kolonilerinin bulunduğu ve 4 bin yıl öncesine ait Anadolu'daki ilk yazılı kil tabletlerin çıkarıldığı Kültepe Höyüğü'nün keşfedilmesini sağlayan köstebekler, şimdi açtıkları çukurlarla kazı yapılan bölgeyi tehdit ediyor.

Gömeçli Hacı Mehmet Ağa 1870 yılında tarlasındaki köstebeklerin yer altından gün yüzüne çıkardığı çiviyazılı kil tabletleri, Kayseri Valisi'ne götürerek bölgedeki tarihi zenginliğin keşfedilmesini sağladı. Kültepe Höyüğü'nde ilk resmi kazı, 1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından başlatıldı. Geçen yıl hayatını kaybeden Prof. Dr. Özgüç'ün 57 yıl devam eden kazılarda çıkardığı binlerce çiviyazılı tablet ve diğer arkeolojik eserler Kayseri Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileniyor.

'Baş belası oldular'
Özgüç'ün ölümünden sonra bu yılki kazı başkanlığını yürüten Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, köstebek tehdidiyle ilgili olarak şöyle konuştu: "Aslında köstebek bizim için çok değerli bir hayvan; bu höyüğün keşfedilmesini sağladılar, ancak şu anda bizim baş belamız, 4 bin yıllık eserleri tehdit ediyorlar. Civardaki ayçiçeği ve pancar tarlalarını çiftçiler suyla dolduruyorlar. Bölgede bulunan binlerce köstebek tünelinden geçen sular da kazı alanımızın içine kadar giriyor. Tarlaların sularının çalışma yaptığımız alana dolmasını engellemek için kazma ve küreklerle çalışıyoruz. Yeni su yolları yaparak kazı alanındaki suyu tahliye etmeye çalışıyoruz."

Kulakoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kazı alanı etrafındaki dört tarlanın istimlak edilmesi için gerekli emri verdiğini ve Kayseri Valiliği'nin istimlakla ilgili işlemleri yürütmeye başladığını belirttti. Kulakoğlu, "İstimlak tamamlandığında kazı alanı etrafındaki tarlaların bir bölümü sulanmayacağı için bu tehdit kısmi olarak ortadan kalkacak" diye konuştu.