Bakanın Korkulu RüyasıMeksika Körfezi’nde sızan petrolün bir çevre felaketine yol açmasının ardından Boğaz güvenliği için alınabilecek önlemler 4 bakanın düzenlediği toplantıda masaya yatırıldı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun “tanker geçecek de kaza mı olacak diye geceleri kâbus görüyorum” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Misafirhanesi’nde kahvaltıda buluşarak, “Türk Boğazlarında Geçiş Güvenliği, Çevre Faktörleri ve İlgili Bakanlar Düzeyinde İstişare Toplantısı”nı yaptı.

Bakan Yıldırım, 1 Temmuz’da İstanbul’da büyük petrol şirketleriyle toplantı yapacaklarını belirterek, “Petrol daha fazla geçsin ama boğazların fiziki kapasitesi belli, bunu değiştirme şansımız yok” dedi. Bakan Yıldız da “Hiçbir şekilde martılarımızı petrole bulanmış görmek istemiyoruz. Önlem almak hükümetimize düşüyor” dedi. Bakan Eroğlu ise 3 konudan dolayı geceleri kâbus gördüğünü ifade ederek, “Birincisi tanker geçecek de kaza mı olacak diye geceleri kâbus görüyorum. İkincisi yangın çıkacak mı diye, üçüncüsü de sel felaketi olacak mı diye. Geceleri telefonum yanı başımda duruyor; diken üstündeyim, yani kâbus gören bir bakanım” dedi.

Bakanın durumu hakikaten vahim

Eroğlu’nun bu sözleri gülüşmelere neden olurken, Bakan Yıldırım, “Çevre Bakanımızın durumu hakikaten vahim, Allah yardımcısı olsun, ben artık kendi durumumu anlatmasam daha iyi olur” diye konuştu. 1 Temmuz’da petrol şirketleriyle yapılacak toplantıda, boğazdan geçen petrol yüklü tankerlerin en aza indirilmesi için şirketlere alternatif petrol boru hatlarını kullanmaları konusunda tavsiyede bulunulacağı öğrenildi.