Bakanın Şirketi, İptal Edilen Projeyi Hayata Geçiriyor

(Fotoğraf: BirGün)

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait Ersoy Otelcilik Şirketi’nin Muğla Bodrum’da yapmak istediği otel projesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; Çiftlik Mahallesi Adalıyalı Mevkii’nde Ersoy Otelcilik İnşaat ve Turizm İşletmeciliği tarafından 5 yıldızlı ‘Maxx Royal Bodrum Otel’i açılmak isteniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise proje için, 18 Nisan 2024 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapacağını duyurdu. Bakanlık toplantının ardından yaptığı incelemelerde bir sorun görmez ise rapora son şeklini vererek projeyi onaylayacak.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Şirket, 124 bin metrekarelik alana 325 oda 750 yatak kapasiteli 5 yıldızlı bir işletme kurmayı planlıyor. Bakan Ersoy’un şirketinin proje bölgesinde sadece 3 bin 819 metre karelik kısmı kendisine ait. Ersoy, bakan olmadan önce bölgede 95 bin metrekarelik kısmı hazine arazisinden tahsis etti. Ersoy, Bakan olduktan sonra ise 25 bin metrekarelik kısmı daha hazine arazisinden alarak alanı büyüttü. Proje bedeli ise 159 milyon 926 bin 750 TL olarak duyuruldu.

İptal edilmişti
Şirket daha önce 490 oda ve 1000 yatak kapasiteli olarak proje tanıtım dosyası hazırlayarak Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuş, 20 Kasım 2014 tarihinde çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı alınmıştı. Proje alanının sit alanı olduğu gerekçeleriyle kararın iptali istemiyle açılan davada ret kararı çıkmıştı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.