Bartın’da Tunç Çağı Yerleşimi Tespit Edildi2017 yılında başlayan ve bölge tarihine ışık tutan 'Bartın İli ve İlçeleri Yüzey Araştırması Projesi' çalışmalarında 7 farklı üniversiteden öğretim elemanlarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan uzmanlar yer alıyor. Araştırmalar kapsamında Bartın merkez ve ilçeleriyle Küre Dağları Milli Parkı’nda tespit edilen kültür varlıkları Bartın kent tarihinin 5 bin yıl öncesine uzandığını ortaya koydu.

Sözcü’de yer alan İHA kaynaklı habere göre; çalışmalarda Ulus ilçesinde kendine özgü bir stile sahip aslan heykellerinin tespit edilmesi heyecanlandırırken bölgede bu heykelleri üreten bir atölye olabileceği değerlendirildi. Aslan heykellerinin bilimsel literatüre kazandırılması amacıyla çalışmalar başlatıldı.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam arkeolojik çalışmalar hakkında bilgi verdi:

Reklam Goruntulenme Bolumu

“2021 yılında yaptığımız çalışmalarda Bartın kent merkezinin aslında M.Ö. 3000 yıllarında, Erken Tunç döneminden itibaren yerleşim gördüğüne dair izleri tespit etmiş bulunmaktayız. Bartın kent tarihinin çok daha erken dönemlere gittiğini böylece kanıtlamaktayız.”

“Bartın merkezinin 5000 yıldan bu yana günümüze kadar süren yerleşim dokusunu ortaya çıkarmaktayız. Bundan sonraki yıllarda çalışmalarımızda farklı alanlardaki uzmanların da katılımlarıyla çok daha geniş bir ekiple sürdürmeyi planlıyoruz.”

“Çalışmalar sınırlı kalmış”
“Bulunduğumuz bölge Batı Karadeniz yani Paphlagonia bölgesi sınırları içinde. Bölge çok yoğun ormanlık alanlarla kaplı olduğu için bugüne kadar yapılan çalışmalar çok sınırlı kalmış. Bartın da çok önemli bir konumda bulunuyor.”