Başkaları da VarÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Hürriyet’e Orhanlı’da bulunan varillerden önemli bulgular edindiklerini, bu bulgular çerçevesinde İstanbul’da ve diğer şehirlerde de toprak altına gömülmüş varil olduğu yönünde ciddi kuşkuları olduğunu açıkladı. Halkı paniğe sevketmemek için şimdilik açıklama yapmayacaklarını belirten Pepe, "Türkiye’nin bazı yerlerinde de varillerin gömüldüğü yönünde endişelerimiz var. Ciddi kuşkularımız var. İstanbul civarı ve başka şehirlerde de olduğuna dair" dedi. Pepe, varillerle ilgili sırların çözülmesi için TÜBİTAK’ın da devrede olduğunu söyledi.

Yasa haftaya
TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmek üzere yıllardır sırada bekleyen yeni Çevre Kanunu da kanserojen madde dolu varillerin gün yüzüne çıkmasının ardından Meclis gündemine alındı. Bakan Pepe, yasanın önümüzdeki hafta Genel Kurul’da görüşüleceğini açıkladı. Mevcut yasalarla verilen cezaların, "devede kulak" bile olmadığını belirten Pepe, yeni yasanın çok ağır cezalar getireceğini söyledi, şöyle konuştu:

5 milyarla yırtıyor
"Bu yapılanlar tam bir insanlık suçu, yüz karası. En ağır şekilde cezalandırılması lazım. Bu konuda verilen cezalar devede kulak bile değil. Bu işi yapanlara 10 milyon dolar ceza vermek lazım. Mevcut yasayla bunlara verilen cezalar çok komik. 5-10 milyarla kurtuluyorlar. Trilyonluk cezaların yanısıra, hapis cezası verilmesi lazım. Yeni Çevre Kanunu’yla bu insanlar en ağır şekilde cezalandırılacak."

20 yıl istenebilir
Tuzla’da toprağa gömülü bulunan ve içinde kanserojen fenol maddesinin olduğu belirlenen varillerin, kimler tarafından gömüldüğü araştırılıyor. Bu suçun işlendiği tarih, teknik çalışma sonucunda belirlenecek. Eğer suç, 1 Haziran 2005’ten önce işlenmiş ise failler para cezasıyla kurtulacaklar. Ancak bu tarihten sonra tek bir varil bile toprağa gömülmüş ise gömen de gömdüren de 20 yıl hapis istemiyle yargılanacak, ilgili firma hakkında da ruhsat iptali dahil güvenlik tedbirleri uygulanacak.