Başkan Topbaş Haydarpaşa Garı için KUDEB’i Örnek GösterdiYeşilköy’deki Havuzlu Kavşak’ın yapım çalışmalarını yerinde inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, gezinin ardından Haydarpaşa Garı’nda meydana gelen yangın ve restorasyon çalışmaları hakkındaki soruları cevaplandırdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konunun dışında olduğunu, restorasyon çalışmalarının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayıyla yapılacağını anlatan Başkan Kadir Topbaş, “Haydarpaşa’daki yapının kendi özgün tarzına uygun, özgün malzeme ile yapılması mümkün ve bu işi bilen üstatlar tarafından takip edilmeli” dedi.

Her ne sebeple olursa olsun İstanbul’un önemli bir tarihi eserinde tahribat yaşandığını vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Aslında yangından önce bu tarz ihtimaller göz önüne alarak gerekli tüm çalışmalar yapılmalıydı. Aksi takdirde ulusça bedelini ödemek zorunda kalıyoruz. Haydarpaşa’nın onarılamaz bir durumu yok. Fakat çalışmaları bu işin tekniğini, uygulamasını bilen ve malzemeyi tanıyan insanlar yapmalı. Burada eğitimli, sertifikalı teknik elamanlar çalışmalı. Özellikle bunun ısrarla altını çiziyorum.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi KUDEB’te (Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu) bu alanda sertifikalı insanlar yetiştirildiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, “KUDEB’de malzemeyi tanıtıyoruz. Ahşap ve taş işçiliğini gösteriyoruz. Eğitimli, sertifikalı teknik elemanlar yetiştiriyoruz. Haydarpaşa’da da malzemeyi iyi tanıyan, ahşap ve taş işçiliğini iyi bilen insanlar çalışmalı ki iş doğru yapılsın. Yoksa orayı sahne dekoru gibi yapmanın bir anlamı kalmaz. Yapı kendi özgün tarzına uygun, özgün malzemeyle yapılmalı ve bu işi bilen üstatlar tarafından takip edilmeli” şeklinde konuştu.