Belediyecilerin Gündeminde 'İhale ve İmar Kanunu' VardıTürkiye Belediyeler Birliği ile Ege Belediyeler Birliği’nin düzenlediği 'Belediye Mevzuatı Bilgilendirme' toplantısı Çeşme Altın Yunus Otel’de yapıldı. Toplantıya Ege Belediyeler Birliği’ne üye 60’ı belediye başkanı olmak üzere, belediyelerde görev yapan 350 yönetici ve personel katıldı. Sayıştay Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilen uzmanlarca verilen ve 3 gün süren eğitimlerde 'İhale ve İmar' mevzuatı ve uygulamaları konusu ele alındı.

SırrıSırrı AydoğanToplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Türkiye Belediyeler Birliği’nin yasayla kurulması, güçlü bir kuruluş olarak yoluna devam etmesinin Türk belediyeciliğinin önünü açacağını söyledi. Aydoğan, “Bu toplantıları yapabiliyorsak, birlik ve beraberliğimizdendir. 1980 öncesinde Ege Belediyeler Birliği kurma çalışmalarımız sırasında keskin bir particilik anlayışı vardı. Şimdi çoğaldık; bu keskinlikler törpülendi. Artık siyasi çekişme yok. Herkes kendi bölgesinde görevini yapıyor. Birlikler ve belediyeler sadece ve sadece halka hizmet vermek için çalışıyor. Bugün Parlamento’da bir kanun gecikebilir, bir sene sonra çıkabilir. Ama yerel yönetimler durmaz. Bu çekişmeleri belediye içine sokarsak, başarılı olmak mümkün değil. Belediye meclislerinde hangi partiden olursa olsun, o salondan içeri girdiği zaman meclis üyelerinin siyasi kimliği dışarıda kalır, halka hizmet öne çıkar” diye konuştu.

Son yıllarda belediyelerin yapısı ile ilgili değişikliklere de değinen Dr. Aydoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Ege’de Balıkesir, Manisa ve Denizli büyükşehir oldu. Beldeler, köyler mahalle oldu. Büyük sancılar yaşandı. Belediyelerin kapanması vatandaşı üzdü. İlk anda ilçe ve beldelerde görülen bu sıkıntının Büyükşehir ve Bütünşehir Yasası’nın uygulanması ile ilerde büyük menfaatler getireceğine inanıyorum”.

MuhittinMuhittin DalgıçToplantıya evsahipliği yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, bu tür toplantıların yerel yönetimler arasındaki işbirliği ve dayanışmayı artırdığını söyledi. Ege Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Yusuf Ali Karaman ise yasadaki değişiklikler ve yaşanan yetki karmaşaları nedeniyle Türkiye ve Ege Belediyeler Birliği’nin düzenlediği bu tür bilgilendirme toplantılarının daha büyük önem kazandığını söyledi.