Beyoğlu’nda Konut Fiyatları Uçuşa Geçtiİstanbul'un en önemli ticaret, eğlence ve kültür merkezi olan Beyoğlu'nda yaşamak birçok İstanbullu'nun hayallerini süslüyor. Ama tarihi eserlerin yoğun olarak bulunduğu ilçenin büyük bölümü kentsel sit alanı ilan edildiği için bölgede sınırlı konut üretimi yapılabiliyor.

Bu durumda özellikle Beyoğlu'nun merkezi bölgelerinde hem satılık konut bulmayı zorlaştırıyor hem de fiyatların yükselmesine neden oluyor. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre, Beyoğlu'nda ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 158 TL iken ortalama konut fiyatı ise 464 bin 220 TL seviyelerinde olduğu belirtildi. Ortalama kiranın 2 bin 300 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl olarak belirlenen Beyoğlu'nda konut fiyatları 357 bin TL ile 1 milyon 100 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

4 yılda yüzde 90 arttı
Ulaşım kolaylığı sebebiyle ofisler için çok tercih edilen Beyoğlu'nda ortalama ofis/büro metrekare satış fiyatı 11 bin 424 TL, ortalama ofis fiyatı 1 milyon 370 bin TL, ortalama kira 3 bin 168 TL ve ofis yatırımının geri dönüş süresi 36 yıl olarak belirlendiç Ofis fiyatları en yüksek olan bölge ise Gümüşsuyu Mahallesi. Son 4 yılda Beyoğlu'nda ofis fiyatları yüzde 90 artış göstermiş durumda. Beyoğlu'nda konut fiyatları en yüksek olan bölgeler Ömer Avni, Hacımimi, Müeyyetzade, Bereketzade ve Gümüşsuyu Mahalleleri. Bu bölgelerde konut metrekare sayış fiyatları 10 bin 500 TL ile 14 bin 700 TL arasında değişiyor ve konut yatırımının geri dönüş süresi 45 yıla kadar yükseliyor.

Firmalar yarışıyor
Turizmin, kültürel faaliyetlerin, eğlencenin ve ticaretin kalbinin attığı bu bölgede Taksim'den Tarlabaşı'na, Dolapdere'den Piyalepaşa'ya kadar olan bölgede firmalar proje geliştirmek için birbiriyle yarışıyor. Bölge, özellikle ulaşımın merkezi. Beyoğlu'nda projelerin yükseldiği alanların hepsi kentsel dönüşüm alanı. Bölgede dönüştürülmesi planlanan alan 1 milyon metrekareyi aşıyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Metrekaresi 40 bin lira
Şehrin tam merkezinde olan ve boş arazi sıkıntısı yaşanan Beyoğlu'nda projeler de bu ölçüde değerleniyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgede ilk olarak başlayan sanayi alanlarının dönüşümüyle yabancı yatırımcı ilgisinin de arttığını belirterek, bölgedeki markalı konut projelerinde metrekare satış fiyatlarının, şerefiyesine göre değişmekle birlikte 40 bin liraya kadar çıktığını vurguladı.

Haliç manzarası prim yapıyor
Piyalepaşa Bulvarı ve Bilgi Üniversitesi'nin yer aldığı Dolapdere Caddesi'nin otel yatırımcılarını çekmeye başladığını belirten Yazıcı, "Bölgede deniz manzarasına sahip Haliç'e sıfır arsalar talep görüyor. Özellikle Haliç'e sıfır konumlarda bulunan arsaların fiyatları milyon dolarlara ulaşıyor. Son günlerde Kuveytli yatırımcılar özellikle otel projeleri geliştirebilecekleri arsa arayışında" dedi.