Bilkent Şehir Hastanesi Aralık Ayında AçılacakCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gülhane Külliyesi Spor Salonu'nda Sağlık Bilimleri Üniversitesinin akademik yıl açılışında önemli açıklamalar yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Bilkent'teki şehir hastanesinin Aralık ayında açılacağını belirten Erdoğan, "Şehir hastanelerimizle birlikte sağlık turizminde çok ciddi sıçrama yapacağız. Türkiye'nin sağlık alanında hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı vardır" dedi.

1.2 milyar euroluk bir yatırımla projelendirilen Bilkent Şehir Hastanesi dünyanın en büyük üçüncü sağlık kompleksi olacak. Bilkent Şehir Hastanesi toplam 3 bin 704 yatak kapasitesiyle hizmet verecek.

Bilkent Şehir Hastanesi Mersin, Yozgat, Isparta, Adana, Kayseri ve Elazığ'dan sonra hizmete giren 7'nci şehir hastanesi olacak. Hastanede günlük 40 bin hasta tedavi görecek.

Bilkent Şehir Hastanesi'nde 131 ameliyathane, 706 yataklı yoğun bakım ünitesi, 38 yataklı diyaliz merkezi yer alacak. Kampüste ambulans helikopterler için de 2 ayrı heliport bulunacak. Bilkent'teki şehir hastanesinin aralık ayında açılacağını duyuran Erdoğan, sağlıkta millileşme konusunu en az savunma sanayisi kadar kritik ve önemli gördüklerini dile getirdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Erdoğan, "Artık istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR'ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz. Şimdi biz uluslararası camiadan da ülkemizde ortak üretime girebilecek marka firmaları davet ediyoruz ve olumlu yaklaşımlar var, bu adımları ülkemizde atacağız" dedi.