Bir Kaplama Malzemesi Olarak Muz KabuğuGeri dönüştürülmüş atık muz saplarından oluşan bir kaplama malzemesi olan Beleaf, iç mekan dekorasyonunda oldukça estetik ve zarif bir görüntü yaratıyor.

Muz bitkileri, yaşamları süresince sadece 1 adet muz demeti üretiyor. Bu muzlar toplandıktan sonra, yeni jenerasyonun daha hızlı oluşumu için yapraklar kesilerek çürümeye bırakılıyor. Bu çürüme esnasında atmosfere binlerce ton CO2 bırakılıyor. Tam bu noktada çürümeye bırakılan yaprakların kurutularak birbirine yapıştırılması sonucunda tamamen doğal, esnek, şık ve ekolojik bir ürün yani Beleaf elde ediliyor.

Beleaf, meyve üretimindeki problemli yan ürünleri, dekoratif bir kaplamaya dönüştürüyor. Karbondioksit emisyonunun önlenmesinde önemli bir katkı sunan Beleaf, alışılmışın dışındaki dokusu ve ikinci katmanının transparan özellik göstermesi sayesinde diğer kaplamalarla elde edilemeyen yepyeni bir görünüm yaratıyor. Mobilya, lamba ve hoparlör gibi aksesuarlar, paneller, gemi dekorasyonu bu ürünün kullanım alanlarının sadece birkaçı… Beleaf, Köln’de gerçekleşen Ahşap Fuarı’nda Best of the Best Internum Award 2011 ödülüne layık görüldü.

Bu haber, Material Connexion İstanbul tarafından yapi.com.tr için derlenmiştir.