Bir Test Aracı Olarak Konut ÜretimiKonut projelerini yeni fikirlerin denendiği birer test aracına benzeten Alison Brooks, katılımcılar tarafından ilgiyle izlenen sunumunda kentsel konut üretiminin 'kültürel' harcı üzerinde durdu.

İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü RIBA’nın en prestijli üç ödülü birden almış tek mimarı olarak dikkat çeken Brooks, özellikle İngiltere'de yabancı girişimciler için bir yatırım nesnesine dönüşen konut üretiminin yerel ölçekte kaybettirdiklerinin yarattığı 'kentleşme' ve bununla parelel olarak ele alınabilecek 'kırsallaşma' problemlerine vurgu yaptı. Konut sektörünün piyasa ekonomisinden bağımsız düşünülemeyeceğini kabul eden Brooks, ancak tasarım üzerine ne kadar çok zaman ayrılırsa sürdürülebilirlik açısından da o kadar şanslı olunabileceğini sözlerine ekledi ve "Konutun iyi olması gerektiğini söylüyoruz; ancak bunun içeriği üzerine çok da düşünmüyoruz" dedi.

Alternatif tasarım arayışlarını Tribeca, South Kilburn Estate Regeneration, Salt House ve Newhall Be gibi güzel sanatlar, mimarlık ve detayın birleştiği projeleri üzerinden örneklendiren Brooks, Ada'nın planlama sisteminin refleksleri hakkında da bilgiler verdi. Eğer akıllı bir tartışma sürecini göze alırsanız kuralları esnetme şansınızın olduğunu kaydeden Brooks, ancak projenin hayata geçirilmesi için aşılması gereken bu sürenin çok uzamasından yakındı. Brooks, ayrıca karşılanması gereken standartlardan da bahsederek, belgelerin toplamının neredeyse kocaman bir kitap anlamına geldiğini kaydetti.