Bitmeyen Köprüye Türk Usulü ÇözümPursaklar'da tamamlanamayan çelik üst geçit köprüye vatandaşlardan tahta merdivenli çözüm getirildi. Açılışı, zamanından bir yıl önce Esenboğa Havalimanı yeni terminaliyle aynı gün gerçekleştirilen Turgut Özal Bulvarı üzerindeki Pursaklar Beldesi girişindeki üst geçit, belde halkına çileli günler yaşatıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile kabinedeki bakanların katılımıyla 13 Ekim 2006’da törenle hizmete açılan Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan ve hala bitirilemeyen üst geçidi görenler, gözlerine inanamıyor. Yol yapımı öncesinde trafik ışığı sayesinde karşıdan karşıya rahatlıkla geçebilen Pursaklar Beldesi halkı, aylardır süren yol inşaat çalışmalarının yanı sıra inşaatı tamamlanamayan üst geçit çilesini çekiyorlar.

Tahta merdiven

Başkent’i havalimanına bağlayan Turgut Özal Bulvarı üzerinden aşırı hız yaparak geçen araçların yol açtığı onlarca ölümlü, yaramalı ve maddi hasarlı trafik kazasına şahit oldukları için korkan belde halkı, inşaatı tamamlanamayan çelik üst geçitten geçebilmek için ’tahta merdiven’ yaparak çelik merdivenin ayaklarına bağladılar. Vatandaşlar, karşıdan karşıya geçişlerinde olası tehlikeye karşı böyle bir çözüme başvurduklarını açıkladılar. Büyükşehir Belediyesi’ni çektikleri çileden dolayı eleştiren Pursaklar Beldesi halkı, kendilerinin göz göre göre ölüme terk edildiklerini öne sürerken, eleştirilerini şöyle dile getirdiler:

"Gazetelerde ve televizyonlarda, ’açılışı bir yıl önce gerçekleştirdik’ sözleriyle övünen siyasetçiler, gelip çektiğimiz çileyi görsünler. Dünyanın hiçbir yerinde araç öncelikli hizmet yapamazsınız. Yapılan hizmet ve çalışmalar önce insan öncelikli olmalıdır. Göz boyamaktan başka bir şey yapmadılar. Bu merdivenden inip çıkarken düşen onlarca kişi yaralandı, ancak karayolunda süratli seyreden araçların altında kalıp ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktansa, burayı kullanıyoruz. AB’ye girecek bir ülkenin Başkentinin manzarasıdır bu.