‘Biz de İstanbul’daki gibi Çılgın Projeler İstiyoruz’Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, İzmir’in, üçüncü büyük kent olmanın ötesinde Türkiye’nin Batı’ya açılan penceresi olduğunu söyledi. Dönmez, “İstanbul için düşünülen ‘çılgın’ projeler neden İzmir için düşünülmüyor? Kentte inşaat sektörünün krizden çıkması için devlet desteği şart” dedi.

EBSO tarafından hazırlanan “İnşaat Sektör Raporu”nu paylaşarak, sektörün dünü, bugünü, ekonomiye etkisi, istihdama katkısı, diğer sanayi dallarıyla ilişkisi konularında yaptıkları analizleri anlatan Muhsin Dönmez, “Sektörün krizden çıkması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önerdiği çılgın projelere ihtiyacımız var. Bunun için ilk adım EXPO 2015 adaylık sürecinde gündeme gelen Çiğli-Üçkuyular arası tünel olabilir” diye konuştu.

Dönmez, genel hatlarıyla inşaat, sanayi ve turizm kenti olarak nitelendirilen İzmir’de özellikle konut yapımına yönelik arazilerin yetersizliği ve tahsislerdeki güçlükler, SİT niteliğine haiz olan araziler ve ihale kanunundaki eksiklikler nedeniyle konut sektörünün yeteri kadar büyüme gösteremediğini de sözlerine ekledi.