Bosna-Hersek'e Yatırım ÇağrısıFoto: Zlatan Kapic

Bosna-Hersek'e önemli yatırımlarda bulunan Türk girişimciler, ülkenin önemli potansiyelleri bulunduğunu, bu potansiyellerin diğer Türk firmalarca da değerlendirilmesini istedi. Bosna-Hersek'te 4 şirketi bulunan ve önemli yatırımlar yapan Çilek Mobilya Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Muzaffer Çilek, Saraybosna İş Forumu'nun çok heyecanlı geçtiğini ve önemli iş adamlarıyla çeşitli görüşmeler yaptıklarını söyledi. Forumda, 150'yi aşkın 11 milyar avro değerinde her sektörden projeler bulunduğunu ifade eden Çilek, ''Küçük, orta, büyük projeler mevcut. Aslında biz girişimciyiz, elde ettiğimiz gelirlerden de karlı olan iş fırsatlarına da yatırım yapmak istiyoruz'' dedi.
    
Bosna-Hersek'in potansiyelini yıllar önce gördüklerini ve buraya yatırım yaptıklarını ifade eden Çilek, ilk başta ülkeyi sadece 4 milyon nüfustan ibaret saydıklarını belirtti. Ancak, Bosna-Hersek'e yapılan yatırımın eski Yugoslavya ülkelerini ve Avrupa'yı da kapsadığını yaşayarak gözlemlediklerini ifade eden Çilek, şunları kaydetti:
    
''Civardaki ülkelere baktığımızda Bosna Hersek'te gerçekten önemli fırsatlar bulunuyor. Enerji konusu burada çok iyi, ağaç işleri iyi, kış turizmi, kaplıcalar gibi fısat yatırımlar bulunuyor. İşte bu fısratları değerlendirip yatırım yapmaya çalışıyoruz. Burada önemli Türk yatırımları bulunuyor. Ben kendileriyle görüşüyorum, mutlular ve karlılığa ilave yeni yatırımlar düşünüyorlar. Böylelikle biz de heyecanlandık, biz de yeni yatırımlar yapmaya başladık. Birçok dalda iş fırsatları var. Bosna Hersek'te bu yatırım fırsatları gerçekten karlı, 6 yılda, 8 yılda geri dönüşen iyi projeler var. Kış turizmi ve kaplıcalar için çok güzel fırsatlar var. Karlı yatırımlar var ve seçmeye çalışıyoruz. 'Kazan-kazan' çerçevesinde biz yanımıza arkadaşlar arıyoruz, çünkü ne kadar çok Türk iş adamı burada olursa o kadar daha da iyi olacağını düşünüyorum. Türk markalarına burada büyük ilgi var.''
    
''Şirketimi 21 günde kurdum''
    
Muzaffer Çilek, Bosna-Hersek'te Türk girişimcilerinin istenilen seviyede olmadığını ifade ederek, yatırımlar açısından Avusturya'nın birinci, Sırbistan'ın ikinci, Hırvatistan'ın üçüncü, Türkiye'nin ise 11'inci sırada olduğuna dikkati çekti. Çilek, Bosna-Hersek ile tarihi bağların dikkate alınması halinde Türkiye'nin Bosna-Hersek'te 11'inci sırada olmaması gerektiğini vurguladı. Bosna-Hersek'te karışık siyasi yapıdan dolayı işadamlarının 'bürokrasiden' çekindiğinin hatırlatılması üzerine ise Çilek, ''Dünyanın her yerinde iş yapmak zordur, kolay bir iş yok ancak burada çok küçük bir gayretten çok güzel iş fırsatları çıkar. Zaten hükümet de reformlar yapıyor, o prosedürleri azaltıyor ve yatırımlara teşvik veriyor. Vergi oranı yüzde 10, Türkiye'de yüzde 20'dir. KDV oran ise yüzde 17, ilk 5 yıl için vergi muafiyeti var'' dedi. ''Ben 21 günde 4 şirket kurdum, 3 bin liraya mal oldu'' diyen Çilek, uluslararası iş yapanlar için bunun da normal bir süreç olduğunu söyledi.