Botaş'tan "Yatırım Gecikiyor" Uyarısı

Botaş Genel Müdürü Gökhan Bildacı, doğalgazın illere yaygınlaştırılması amacıyla ihaleleri yapılan iletim hatlarına iki yıldır başlanamadığını, bu konuda Bakanlar Kurulu kararının çıkmasını beklediklerini bildirdi. Bildacı, "Yatırımları yetiştiremezsek, 2005'ten sonra doğalgazda büyük miktarda al ya da öde tehlikesi var" dedi.
Botaş Genel Müdürü Bildacı, yatırımlara hemen başlanması halinde iki yılda tamamlanacağını ve bu süreçte doğalgaz götürülecek illerdeki yatırımların da gerçekleşebileceğini söyledi. Bildacı, ekonomik krizin etkisiyle tüketimin düşmesi ve iletim hatlarının yapılamaması nedeniyle yeni abonelere ulaşamamaktan dolayı, bu yıl 23 milyar metreküp olarak öngörülen doğalgaz tüketim miktarının ancak 18-19 milyar metreküp düzeyinde gerçekleşeceğini anlattı.

Bildacı, projeksiyonlardaki değişime paralel yapılan görüşmelerle, gelecek yıl Mavi Akım Projesiyle Rusya'dan alınacak gaz miktarının 4 milyar metreküpten 2 milyar metreküpe düşürüldüğünü, İran ve Rusya ile yapılan sözleşmelerdeki 'al ya da öde' yükümlülüğünün de aşağılara çekildiğini vurguladı.

Bu girişimlerin 2005 yılına kadar bir rahatlama sağlandığına işaret eden Bildacı, 2005 yılında Azerbaycan'dan da gaz alınmaya başlanacağına dikkat çekerken, bir an önce doğalgazın yurt geneline yaygınlaştırılması için, iletim hatlarının acilen yapılması gerektiğini bildirdi.

Doğalgaz alacak iller

Başlangıçta bu yıl 22 il, 2003 yılında 13 il ve 2004 yılında da 19 il olmak üzere, bu dönemde toplam 57 ile doğalgaz götürülmesi planlanıyordu. Ancak ihalelerdeki bürokratik engellerden kaynaklanan gecikme sonucu, bu yıl hizmete girmesi planlanan 22 ile doğalgaz götürülmesi işi gelecek yıla sarktı.

Adapazarı, Ağrı, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Bilecik, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Erzurum, Iğdır, İzmir, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Manisa, Samsun, Sivas ve Tekirdağ illerinin doğalgaza kavuşması, ihalenin hemen yapılmasıyla önümüzdeki yıllarda sağlanabilecek.

Ancak doğalgazın bu illere iletilmesi de yetmiyor, EPDK'nın bu illerin dağıtım işlerini ihale etmesi ve ihaleyi kazanan firmanın bir an önce kent altyapısını, kullanıcıların da bu gazı tüketecek gerekli düzeneği kurması gerekiyor.

Yeniden bir erteleme yaşanmaması halinde, halen doğal gaz kullanan İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve İzmit şehirlerine ilaveten, 2003 yılında Adapazarı, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Kars, Sivas, Erzurum, Kayseri, Erzincan, Tokat, Kırşehir, Iğdır, Van, Ardahan, Nevşehir, Niğde, Aksaray,Karaman, Bayburt, Karabük, Bartın, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Samsun, Çankırı, Çorum, Yozgat, Amasya, Kırıkkale, Ordu, Giresun, Konya, Denizli, Burdur, Muğla, Isparta, Aydın, Uşak, Kütahya, Afyon, Malatya, Adana, K.Maraş, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Ağrı ve Elazığ'da da, doğalgaz kullanılmaya başlanacak.