Bu Plan İki İlçeyi Ayağa KaldırdıKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımını üstlendiği tesis ile ilgili çalışmalar bölge sakinlerini de harekete geçirdi. 300 bine yakın kişinin yaşadığı Körfez ve Derince ilçelerini doğrudan etkileyecek tesisin kurulacağı bölge ormanlık alan.

650 dönüm olarak hesaplanan alanda hali hazırda çam fıstığı ağaçları ekili. Çene Dağı bölgesindeki araziye çöp tesisinin kurulması bölge sakinlerinin tepkisine yol açtı.

Bölge zaten sanayiden boğulmuş halde

Söz konusu bölgenin karşısında bulunan İlimtepe Mahallesinin Muhtarı Kazım Elmas, “Bu bölgede zaten bir çok sanayi tesisi var. Bölge sıkışmış durumda. Bölgenin tek soluk alınabilecek alanı Çene Dağı mevki. Buraya da çöp tesisi kurulursa tümden yaşam zorlaşacak. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde de bunu aktardık. Ancak, kanaatimiz o ki belediye kararını vermiş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan gelecek ‘olur’ yazısını bekliyor. Ancak, bizler bölge sakinleri olarak, bu çevrenin korunması için elimizden geleni yapacağız. Bu tesisin daha önce Dilovası’da kurulması planlandı. Ancak o bölgede istenmedi. Şimdi bizim burada düşünüyorlar. Evet bu tesise ihtiyaç olabilir, ancak eminiz ki çok daha uygun bir yer bulunabilir” dedi.

Bölgede yaşayan isimlerden Tarık Gökçe de, kararın hatalı olduğu görüşünde. Tarık Gökçe, planlanan tesisin, Çenesuyu’nun çıktığı Çene Dağı bölgesini de kapsadığını öne sürdü.

Umutlar yok olur

Bu arada, bölge sakinleri dün Körfez Ticaret Odası öncülüğünde bir araya geldi. Toplantıya katılan kurum ve kişiler ortak basın açıklaması yaptı. Hürriyet'in haberine göre, açıklamada “Kurulması planlanan çöp tesisi, düşük yoğunluklu konut projelerinin bulunduğu bu yerleşim alanının 2 km kuzey doğusundadır. Yerleşim açısından Körfez için son şans olan İlimtepe bölgesine böyle bir tesisi yapılması, Körfez’in geleceğine dair umutların yok edilmesidir.

Söz konusu tesis yeri; en ufak bir endüstriyel tesis dahi bulunmayan, bitki örtüsü ve diğer canlı varlıkları ile bakir ormanlık bir alanın tam ortasındadır. Ayrıca Kocaeli’nin markası haline gelen Çenesuyu su kaynağının üzerindedir” denildi.

Kampanya başlattılar

Bölge sakinlerinin bugün de Körfez Belediyesi Meclis toplantısına katılarak tepkilerini dile getirmeleri bekleniyor. Kurulması planlanan çöp tesisisen karşı Change.org sitesinde de imza kampanyası başlatıldı.