Bu Protokole Kargalar Bile Gülerİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Şam Valiliği arasında şehircilik ve trafik konularında işbirliği protokolü dün Başkan Kadir Topbaş ve Şam Valisi Bisher Al-Sabban arasında Saraçhane’deki belediye binasında imzalandı.

İstanbul’da dünya çapında büyük gelişmeler olduğunu belirten Al-Sabban, "Şehircilik ve planlama alanında karşılıklı bilgi alışverişi yapacağız. Özellikle Şam’ın trafik krizini çözümü için bu protokol bir başlangıç olacak" dedi. İstanbul’un son iki yılda ciddi mesafe kaydettiğini ifade eden Topbaş, "Trafik, New York, Tokyo, Londra, Paris’te olduğu gibi İstanbul’da da sorun. Trafik sorununu çözmekte azim ve heyecan önemli. Geçmiş dönemlerde yapılmayan işlerin faturasını ödüyoruz" diye konuştu.

Taksim Gezi Parkı’nda kurulan Şam Sokağı, Topbaş ve Al-Sabban tarafından açıldı. Sokağın girişinde Topbaş ve Al-Sabban’a mırra ikram edildi. Mırra bittikten sonra fincanlar yere atılarak kırıldı. Daha sonra, kılıçlı Şam halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Gösterinin ardından Kadir ve Özleyiş Topbaş ile Al-Sabban kılıçların altından geçerek açılışı yaptılar. Daha sonra tekrar mırra içen Kadir Topbaş, sokağın içindeki çarşıyı gezdi.