Bursa ve Trabzon, Avrupa Yeşil Başkentliğine AdayBursa ve Trabzon, 2014 yılı için 'Avrupa Yeşil Başkenti' ödülüne aday oldular. Başvuru sürecini tamamlayan ve teknik verileri toparlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, elde ettiği verileri ilgili mercilere ulaştırdı. Başvurular, Mart 2012'ye kadar uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve nihai listeye kalan şehirler, Nisan'da hazırladıkları sunumları iletecekler. 2014 Avrupa Çevre Başkenti ise Haziran'da açıklanacak. Bursa ve Trabzon, ödül için aralarında Viyana, Paris, Torino, Frankfurt, Rotterdam'ın da bulunduğu 17 şehirle yarışacak.

2010 yılında başlatılan projede, o yılın Avrupa Çevre Başkenti olarak Stockholm (İsveç) seçilmişti. 2011'de Hamburg (Almanya) ödülü alırken, bu yılın 'Avrupa Yeşil Başkenti' ise Vitoria-Gasteiz (İspanya) olarak belirlenmişti. Nantes (Fransa) ise 2013'ün 'Avrupa Yeşil Başkenti' olacak.

Nüfusu 200 bin kişiyi geçen şehirlerin katılabildiği ödül programında, şehirlerin eylem planları, şehir yaşamını her yönüyle kapsayan 12 gösterge üzerinden değerlendirmeye tutuluyor. Uzmanlar, küresel iklim değişikliğine yerel katkı, yerel ulaşım, sürdürülebilir arazi kullanımını kapsayan yeşil kentsel alanlar, doğa ve biyolojik çeşitlilik, yerel çevresel hava kalitesi, gürültü kirliliği, atık üretimi ve yönetimi, su tüketimi, atık su yönetimi, ekolojik inovasyon ve sürdürülebilir istihdam, yerel idarenin çevre yönetimi ve enerji verimliliği konularında aday şehirleri denetliyorlar.

Proje hakkında detaylı bilgi için tıklayınız