Turhan Selçuk Çizgileriyle G-Art'taSöz çizginin deyip, kaç yazının anlatamayacağını bir çırpıda önümüze koyan, Türk karikatürünün zaferinin temsilcisi Turhan Selçuk yapıtlarıyla G-art'ta.

Turhan Selçuk, kendine özgü dünyası ve bakış açısı içinde insanları ve olayları bir düşünür, bir psikolog, bir felsefeci, bir eleştirmen gibi izler, inceler ve irdeler. Bunları kendi gerçekçi ve devrimci dünya görüşü doğrultusunda sonuçlandırıp, kişileri olumlu ve doğru olana yöneltecek eleştiriyi sunarken, mizahi fikrini sarsıcı, etkileyici, vurucu bir şekilde çizgiye dönüştürür.

Kaya Özsezgin'in dediği gibi Turhan Selçuk gerçeği, çağdaş sanatımıza kazandırdığı özgül değer keskinliğiyle, insanımızı kültürümüzü tanımlayıcı ve tanıtıcı boyutları da kendi içinde taşıyarak aynı zamada bir ekol haline gelmiştir.

Bu büyük ustanın yapıtları 14 - 28 Mart tarihleri arasında Galeri G-art'ta görülebilir.

Turhan Selçuk Kimdir
1922`de Milas`da (Muğla) doğdu. İlk karikatürleri 1941`de Adana`da Türk Sözü, İstanbul`da Kırmızı Beyaz ve Şut`ta yayımlandı. 1948`de Şaka, Akbaba, Tasvir ve Aydede dergilerinin kadrolarında yer aldı. Ertesi yıl Yeni İstanbul gazetesine girdi. ABD`li karikatürcü Saul Steinberg`in "çizgiyle mizah" anlayışını benimsedi. Aynı gazetede karikatür tarihini ele alan yazılar kaleme aldı. "Grafik mizah"ın karikatürün evrensel anlatımı olduğunu savundu.

1951'de ilk sergisini açtı; 1952`de, kardeşi İlhan Selçuk ile birlikte öncülerinden olduğu 1950 Kuşağı`nın ilk yayını 41 Buçuk adlı mizah dergisini, 1953`te de Karikatür`ü yayımladı. İlk kitabı Turhan Selçuk Karikatür Albümü`nü çıkardığı 1954`te Milliyet gazetesine başkarikatürcü olarak giren sanatçı, oluşturduğu karikatür üslubunu bu dönemde geometrik bir estetiğe oturtmaya başladı ve bu tür yapıtları, kardeşiyle birlikte çıkardığı mizah dergisi Dolmuş`ta ivme kazandı.
1957`de Milliyet`te "Abdülcanbaz" adlı ünlü çizgi roman kahramanının maceralarına başladı; 1959`da 140 Karikatür`de yeni dönem yapıtlarından bir seçki düzenledi. 1960`larda İtalyan mizah dergisi II Travaso`nun kadrosuna girdi. 1961`de haftalık politika dergisi Yön`de çizmeye başladı; 1962`de Turhan 62, 1964`te ise Hiyeroglif, 1969`da Hal ve Gidiş`i yayımladı. Aynı yıl ikinci kez Yeni İstanbul`a döndü, daha sonra Akşam`a geçti, 1972`de ise Cumhuriyet gazetesinde haftalık panaromik politik karikatürler çizmeye başladı. 1979`da aniklopedik albümü Söz Çizginin`i yayımladıktan sonra 1980`de Milliyet`e döndü. Halen Cumhuriyet gazetesinde çalışmaktadır.

Galeri G-Art: 212 296 08 76