Can ve Mal Kaybı Demir Yolu Etrafına Çekilen Çitle ÖnlenecekTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan projeyle, kent merkezinden geçen 10 kilometrelik demiryolu ağının özellikle 2-3 kilometrelik bölümünde gelişigüzel şekilde ray üzerinde yaya ve araç geçişi sona erdirilecek, yapılacak üst geçitlerle yaya geçişi güvenli hale getirilerek kazalar önlenecek.

Yaklaşık 7 milyon 700 bin lira tutarındaki iki ihalenin ardından 20-30 santimetre yüksekliğinde dökülen betonun üzerine panel çitlerin kurulma çalışması sürüyor.

Proje kapsamında kent sakinlerinin ulaşım konusunda herhangi bir mağduriyet yaşamaması için 6 hemzemin ile 3 alt ve üst geçidin bulunduğu bölgeye ayrıca 9 üst geçit yapılacak. Aralıksız devam eden çalışmalarla proje yüzde 90 oranında tamamlandı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Bölgede 12 yılda 53 kaza oldu
TCDD, bir süre önce ray üzerinden yaya ve araç geçişinin güvensiz şekilde yapılması dolayısıyla son 12 yılda 7 kişinin ölümüne, 32 kişinin de yaralanmasına neden olan 53 kazanın yaşandığı yerlerde önlem almak için çalışma başlatmıştı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanlığının 8 Ağustos 2019'da "can ve mal kaybı olmaması" için demir yoluna ihata yapılmasına yönelik yazılı başvurusunu da değerlendiren TCDD, söz konusu mevkilerde ray çevresine panel çit yapılmasını içeren projeyi hazırlamıştı.

TCDD 5. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 28 Temmuz 2020'de Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü ile yatırım mahallinde bulunan esnaf temsilcilerinin katılımıyla DTSO'da düzenlenen toplantıda proje hakkında katılımcılara bilgilendirme yapmış, 10 Ağustos 2020'de de DTSO Başkanı Mehmet Kaya ile diğer sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnafa, demir yolu aracı ile ihata yapılacak bölge yerinde proje anlatılmıştı.

Projeye başlandığında bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, TCDD Genel Müdürlüğünün Diyarbakır'da uygulamaya geçirdiği ray çevresine panel çit yapımına ilişkin "Şehrin duvar ile ikiye bölüneceği, yaya geçişinin engelleneceği" iddialarına yer verilmişti.