Çankaya 'Biyolojik Kömür'den Yararlanacakİlçenin yeşil dokusunu ve verimliliğini arttırmaya yönelik projeler üreten Çankaya Belediyesi, kısa süre sonra biyolojik kömürden (Biyokömür) yararlanacak.

Çankaya Belediyesi, toprağın asitliliğini azaltıp, PH değerini yükselten ve toprak için kullanılacak gübre ihtiyacının azalmasını sağlayarak verimini önemli ölçüde artıran biyokömür çalışmalarını sürdürüyor. Kendi biyokömürünü üretme işlemlerinde mesafe alan Çankaya Belediyesi, kısa süre sonra 400’ün üzerindeki park ve yeşil alanında verimi artıran biyokömür kullanımına başlayacak.

Maliyetsiz örnek proje

Budanan ağaçlardan çıkan dalların kömürleştirilip bire bir oranda hayvan gübresi ile karıştırılmasıyla elde edilen biyokömür, maliyetinin düşüklüğü ile de dikkat çekiyor. Çankaya Belediyesi, sıfıra yakın maliyetle sürdürülen bu yeni projenin hayata geçmesinin ardından yakalayacağı tarımsal verimlilikle örnek olacak.

Aşırı gözenekli yapısı ile çok sayıda mikroorganizma, bakteri ve çeşitli toprak canlılarını barındıran biyokömür, yapılacak ilk denemelerinin ardından Çankaya Belediyesi’nce yaygın olarak kullanılacak.