Cari Açık Yılın 7 Ayında 1,5 Milyar Dolar AzaldıEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ocak-temmuz dönemine ilişkin cari açık verilerini değerlendirdi. Zeybekci, yılın 7 ayında cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 milyar dolar azaldığını belirterek, "Cari açıktaki bu olumlu gelişmenin altında büyük ölçüde ilk 7 ayda görülen dış ticaret açığındaki düşüş yatıyor" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ilk 7 aylık cari açığında yüzde 5,6'lık bir azalma yaşandığını kaydeden Zeybekci, şunları kaydetti: "Geçen yıl ilk 7 ayda 26,9 milyar dolar olan cari işlemler açığı bu yılın ilk 7 ayında 25,4 milyar dolara geriledi. Cari açığımız geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 milyar dolar azaldı. Bu, ülke ekonomimiz için oldukça olumlu bir gelişme. Cari açıktaki bu olumlu gelişmenin altında büyük ölçüde ilk 7 ayda görülen dış ticaret açığındaki düşüş yatıyor. 2014 yılının ilk 7 ayında 34 milyar 183 milyon dolar açık veren dış ticaret dengesi bu yılın aynı döneminde 30 milyar 754 milyon dolar açık verdi."

Geçen yıla göre yüzde 10 daha az dış ticaret açığı verilmesi sayesinde, dış ticaret kaleminin cari açığın iyileşmesine 3,4 milyar dolarlık katkısı olduğunun altını çizen Zeybekci, Bakanlık olarak, 2015 yılında küresel dış ticaret daralmasının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerine dikkati çekti.

Reklam Goruntulenme Bolumu


Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de hem ihracatında hem de ithalatında düşüşler görüldüğünü belirten Zeybekci, buna karşın hükümet olarak Ekonomi Bakanlığı eliyle aldıkları önlemler ve Türk ihracatçısının büyük özverisi sayesinde ihracattaki düşüşün ithalatımızdaki düşüşten çok daha yavaş seyrettiğini vurguladı.

Zeybekci, özellikle ağustos ayından itibaren, yılın geri kalan bölümünde dış ticaret kaleminin cari açığa olumlu etkide bulunmaya devam edeceğini bildirdi.

"İkiz açıklar dönemi kapandı"

Türk ekonomisinin geçmişte hem bütçe açığı hem de cari açık verdiğini ve bu durumun küresel ekonomik dalgalanmalara büyük duyarlılık yarattığını anımsatan Zeybekci, "Bugün baktığımızda 2015 yılının ilk 6 ayında açık değil, 800 milyon dolar fazla veren merkezi yönetim bütçemiz ve giderek düşen cari işlemler açığımız var. Dolayısıyla Türkiye'de ikiz açıklar döneminin kapanmaya başladığını ifade edebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Attıkları rasyonel adımların olumlu sonuçlarını görmeye başladıklarının altını çizen Zeybekci, "Dünyaya rasyonel gözle bakan bir kişiye, dünya rasyonel bir bakış açısı sunar. Bu ilişki karşılıklıdır" ifadelerini kullandı.

"Cari açıkta iyileşme sürecek"

Şu ana kadar geçen süreçte elde ettikleri sonuçların beklentileriyle birebir uyumlu olduğunu belirten Zeybekci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Dünya ticaretindeki gelişmeleri anlık izliyor ve önlemleri alıyoruz. Ülkemiz ihracatçısı bu zor küresel şartlarda rakiplerine göre daha iyi bir performans sergiliyor. Bu sayede yılın kalan 5 ayında da dış ticaret açığımızdaki azalma devam edecek. Böylece dış ticaretimiz bu yıl cari açıktaki düşüşü güçlü şekilde desteklemeyi sürdürecek. Küresel şartlar her ne olursa olsun, geçmişte bir yapısal sorun haline gelmiş ülkemizin cari işlemler açığı sorununun çözümü daha fazla ihracat ve üretim ile mümkündür. Bu şuurla ülkemiz ihracatını ve üretim gücünü artırmak için kamu ve reel sektörü ile sivil toplum kuruluşları ile hep beraber var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."