ÇEVKO 20 Yıldır 'Ambalaj Atıkları Çöp Değildir' DiyorYirminci yaşını, Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) ‘Değişen Dünya, Kirlenen Çevre ve Artan Sanayi Sorumluluğu’ temasıyla düzenlenen uluslararası zirveyle kutlayan Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), tüketiciler başta olmak üzere sorumlu tüm kurum ve kuruluşların dikkatini daha temiz bir gelecek için geri dönüşüm konusuna çekti. Zirvenin açılışında ÇEVKO Vakfı'nın geride bıraktığı 20 yılı değerlendiren ÇEVKO Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Ferid Ekmekçioğlu, vakfın kuruluşundan bugüne geçen zamanın, bugüne ve geleceğe yapılan yatırımın en güzel örneği olduğunu söyledi.

"20 yıl, çok önemli kazanımlar elde ettiğimiz, verimli bir gençlik dönemi olarak geçti"

1 Kasım 1991’de Türkiye'nin önde gelen 14 sanayi kuruluşunun Türkiye’de çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, kullanılmış ambalajlara ekonomik ve düzenli bir geri kazanım için sanayi, yerel yönetimler ve tüketicilerin katkı ve katılımıyla sürdürülebilir bir kazanım sisteminin kurulmasına katkıda bulunmak amacıyla ÇEVKO'yu kurduğunu anımsatan Ekmekçioğlu, henüz Çevre Bakanlığı'nın bile olmadığı bir dönemde çalışmalarına başlayan Vakfın, önemli adımlar atılmasına aracı olduğunu belirtti. Ekmekçioğlu, "Bu 20 yıl, bizim için çok önemli kazanımlar, tecrübeler ve başarılar elde ettiğimiz çok verimli bir gençlik dönemi olarak geçti" diyerek, "Şuna inanıyoruz ki, ülkemizde ambalaj atıklarının ekonomik ve düzenli geri kazanımı, ancak sanayinin yerel yönetimler ve tüketicilerin katkı ve katılımlarıyla gerçekleştirilebilir" şeklinde konuştu. Ambalaj atıklarının çöp olmadığını ve bu konuda herkese sorumluluklar düştüğünü kaydeden Ekmekçioğlu, şöyle devam etti:"Ambalaj atıklarının geri dönüşüm sistemine kazandırılması, bir sanayi kuruluşunun en önemli ve birincil görevidir. Sanayi kuruluşlarının yükümlülüklerinin bilincinde olması ve yerine getirmesi gerekiyor. Ambalaj atıklarının kaynağından, yaş atıklarla karıştırılmadan belediyeler ve lisanslı kurumlar tarafından toplanması, kurulan geri dönüşüm sisteminin çağdaş, çevre ve insan sağlığını dikkate alan verimli bir sistem olması bakımından önem taşıyor. Bu konuda da tüketiciler ve yerel yönetimlere önemli görevler düşüyor; yerel yönetimler bu işin sıkı bir takipçisi olmalılar".

ÇEVKO, önümüzdeki dönemlerde de gelişimini sürdürüecek

Ekmekçioğlu’ndan sonra söz alan ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar da, kurulduğu günden bugüne içinde olduğu ve büyük bir aile olarak tanımladığı ÇEVKO Vakfı’nın 20. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vakıf kurulduğunda, çevrenin geliştirilmesi, çevre sağlığının korunması, ambalaj atıklarının geri kazanımı gibi konuların henüz Türkiye için çok yabancı kavramlar olduğuna değinen Yayalar, örneğin ambalaj atıklarının toplanması konusunda kimsenin bilgisinin dahi olmadığını söyledi. Çevrenin kirlenmesini önlemek, ekonomik değeri olan ambalaj atıklarının çöp diye heba olmasının önüne geçmek ve gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa bırakmak için kolları sıvadıklarını ve ÇEVKO Vakfı çatısı altında bir araya geldiklerini aktaran Yayalar, Vakfın, gelişimini önümüzdeki dönemlerde de devam ettireceğini vurguladı. Yayalar, hızla artan nüfus ve gelir düzeyiyle birlikte kişi başına düşen ambalaj atığı sayısının da arttığının altını çizen Yayalar, “Bu da daha çok geri dönüşüm ihtiyacı, daha çok bilinçlendirilmesi gereken insan anlamına geliyor. ÇEVKO, Türkiye’nin sürdürülebilir gelişimine, ekonomisine katkı yapmaya devam edecek. Avrupa Birliği normlarının, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin getirdiği tüm yenilik ve standartları tüm taraflarla paylaşmak ve istisnasız uygulamak, en önemli görevimizdir” şeklinde konuştu.

2005’ten itibaren yaklaşık 2 milyon ton ambalaj atığı geri kazanıldı

20. yaşını kutlayan ÇEVKO Vakfı, 1.000’in üzerinde sanayi kuruluşunun yükümlülüğünü devraldı, 100’e yakın belediye ve lisanslı toplayıcı ile işbirliği yaptı ve bu sayede T.C Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirildiği 2005’ten itibaren 2 milyon ton ambalaj atığının kaynağında ayrı toplanmasını sağlayarak bir sanayi insiyatifi oluşturdu. İlk kez 1993 yılında İstanbul Bakırköy ilçesinde 600 hane ile başlayan kaynakta ayrı toplama çalışmaları, günümüzde Türkiye genelinde 100’e yakın belediyede 20 milyon kişiyi kapsayan planlı ve sistemli bir çalışmaya dönüştü.

2002 yılında uluslararası 'Yeşil Nokta' markasının Türkiye’deki kullanım hakkını elde eden ÇEVKO Vakfı, Avrupa’da çok yaygın olan bu markayı kullanan geri kazanım örgütleri ailesine katıldı. ÇEVKO Vakfı, geçen yıl kurduğu yönetim sistemi ile Türk Standartları Enstitüsü’nden ISO 9001:2008 Kalite ve ISO 14001:2005 Çevre Yönetim Sistemi belgelerini de alarak hizmet kalitesini kanıtladı. ‘Değişen Dünya, Kirlenen Çevre ve Artan Sanayi Sorumluluğu’ temasıyla düzenlenen uluslararası zirve kapsamında ÇEVKO Vakfı 'Yeşil Nokta' Basın Ödüllerinin takdimi de gerçekleştirildi.

Bu kapsamda; Uğur Dündar, Celal Toprak (Küresel Isınma Kurultayı Başkanı) , Ali Dağlar (Hürriyet Gazetesi), Ömer Yılmaz (Milliyet Gazetesi), Ayhan Atakol (Habertürk), Güven İslamoğlu (CNN Türk), Banu Demir (TRT Ankara Radyo Servet Atıktır program yapımcısı), Dünya Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi, NTV Yeşil Ekran ÇEVKO ve çalışmalarına katkı sağlayan, çevreye duyarlı basın/yayın organları ve mensupları olarak teşekkür plaketlerini aldılar.