Çiğdem’in Suçu Ne?Elektrik kesintisinden bozuk kaldırımlara, başıboş köpeklerden asfaltsız yollara kadar birçok sorunla boğuşmak zorunda kalan Çiğdem Mahallesi sakinleri, yetkililerin yıllar süren ilgisizliğini sonlandırmasını bekliyor.

Belediyeler her isteğe 10 yıla yakındır ya “Çalışmalar başlatıldı” ya da “Yetki bizde değil” yanıtını veriyor. BEDAŞ ise sık sık kesilen elektrikler yüzünden cihazları bozulan vatandaşlara, “Cihazlarınızın fişini prizden çekin” tavsiyesinde bulunmakla yetiniyor.

Yetki karmaşası yaşanıyor

Çok sayıda emekli bürokratla yabancı misyonun da ikamet ettiği Çiğdem Mahallesi, yıllardır kaderine terk edilmiş durumda. Birisi uluslararası olmak üzere 10 okulun bulunduğu Çiğdem’de 20’nin üzerinde arsa yıllardır park yapılmayı bekliyor.  Mahalleli adına çalışmaları yürüten Çiğdemim Derneği yetkilileri belediyeler arasında yetki karmaşası yaşandığını söyledi.

Çiğdemim Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Fethi Aksoy, yaşanılan sıkıntılarla ilgili şunları söyledi:
“Yaz aylarında ASKİ ve BEDAŞ’ın çalışmaları oldu sokak ve caddelerde. Çalışmanın ardından asfalt yaması aylarca sürdü. Çankaya Belediyesi’ne başvuruyoruz, bizim yetki ve sorumluluğumuzda değil diyorlar.

Beş yıldır yazışıyoruz

Beş yıldır kapalı otobüs durağı istiyoruz, elektronik postaları da eklerseniz yazışmalar bini geçti. Mahallemizde çok sayıda okul var ve imar planında park alanı gözüken 20’nin üzerinde arsa var. Yıllar süren yazışmaların sonunda Büyükşehir Belediyesi’ne bir tane park yaptırabildik sonunda. Bunların en büyüğü 10 dönümlük bir alan. Biz buraya yıllar önce ahşap park malzemeleri koyduk, belediye aldı onları da götürdü. Çankaya Belediyesi’ne ait iki halı saha var mahallemizde, burada çocuklar istedikleri zaman girip oynayabiliyorlar. Şimdi buraları işletmeye açmayı düşünüyorlarmış. Madem işletmeye açılacak, derneğe verin buradan elde edilecek gelirle mahallemizin eksiklerini tamamlayalım diyoruz onu da kabul etmiyorlar.”

Park alanına okul tabelası

Çiğdemim Derneği Denetim Kurulu üyesi Cemil Turan, mahalledeki arsaların üzerinde duran ‘Okul yeri arsasıdır’ tabelasını göstererek, “Muzaffer Eryılmaz döneminde imar planında park alanı gözüken arsalara bu tabelalardan koymuşlar. Sonradan öğrendik ki, park talep eden mahalleliyi susturmak için böyle bir yöntem izlenmiş. Eryılmaz döneminde 12 kez Park ve Bahçeler müdürü değişti. Son dönemde de üç kez değişti, artık kimi muhattap alacağımızı da bilmiyoruz” dedi.

Kaldırımın bittiği yer

Konya Yolu’nu Çiğdem Mahallesi’ne bağlayan caddenin kaldırımları yapılırken, kaldırım çalışması tam da mahallenin girişinde bitirilmiş. Dernek yetkilileri, “Her başvurumuzda çalışmalar devam ediyor yanıtını alıyoruz” diyor.