Akçansa: Yargı Kararı Çıktı, Ladik'i İstiyoruzDanıştay kararı sonrası Akçansa, "Ladik Çimento'nun en yüksek ikinci teklifi veren firmaya satışı işleminin hukuki dayanağı ortadan kalktı" dedi

Danıştay 13. Dairesinin Ladik Çimento Fabrikasının Türkerler'e devrinde yürütmeyi durdurma kararı almasının ardından, ihaleyi kazanan Akçansa'dan açıklama geldi. Akçansa, yazılı bir açıklamayla Rekabet Kurumu ve TMSFnin bu karar doğrultusunda davranmasını beklediğini açıkladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, "Bu karar, yasal bir ihale sonucunda Ladik Çimento'ya en yüksek teklifi veren Akçansa'nın bugüne dek ortaya koyduğu savlarının ve bu bağlamdaki uyarılarının yüce yargı tarafından da tescil edilmiş olması açısından önemlidir. Yürütmenin durdurulması, bu tarih sonrasında TMSF tarafından yapılan Ladik Çimento'nun ticari ve iktisadi bütünlüğünün ihalede en yüksek ikinci teklifi veren firmaya satışı işleminin hukuki dayanağını ortadan kaldırmıştır" denildi.

Danıştay 13. Dairesinin oybirliği ile verdiği kararın sadece Rekabet Kurumu'nu bağlamadığına dikkat çekilen açıklamada, tüm uyarılara rağmen alınmış olan ve aleyhte sonuç doğuran idari kararı ve buna taraf olan kurum ve kuruluşları da etkileyecek bir sonuç doğurduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, "Sabana Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu Akçansa, yasaların tanıdığı hakları bu aşamadan sonra da büyük bir kararlılıkla kullanacaktır" denildi.