Çukurda İskender KavgasıEski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, Basmane’de atıl durumdaki Dünya Ticaret Merkezi (DTM) inşaatıyla ilgili kamulaştırma yöntemini işaret ederek “Gerekirse düğümü keser giderim” diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, “Kimse kendini İskender yerine koymasın. İş adaletin elinde. Burayı rantiyecilere teslim etmez ve ilk projeyi uygularsa, dava açmam” diye seslendi.

Kördüğüm...

Eski ESHOT garajının bulunduğu Basmane’deki alanla ilgili tartışma, yıllar geçse de gündemden düşmüyor. Son olarak Kocaoğlu, 7 yıllık çalışmalarını anlattığı toplantıda, DTM projesinin yürütücüsü EGS ve Güçbirliği holdingleriyle, projeye karşı ardı ardına dava açan Çakmur’a mesaj gönderdi. Şirketi “samimiyetsiz” bulduğunu belirten Kocaoğlu, Çakmur’a yönelik de, “Onun zamanında yapılan planlara dönelim. Kendi planına da itiraz etsin, iptal ettirsin, o zaman hep beraber kurtulalım. Ancak bu şekilde devam ederse, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda olduğu gibi, düğümü keser giderim” söylemini kullandı.

Kocaoğlu’nun eleştirel açıklamalarını değerlendiren Çakmur ise kendi döneminde yapılan projenin kârlılık içermediğini, hukuka, bilime ve imar kurallarına uygun olduğunu söyledi. Basmane’deki çukurun “renkli boyalarla taçlandırılarak” “dünya ticaret merkezi” ismiyle kamuoyuna sunulduğunu, buranın bilinen “iş hanı” olacağını vurguladı. Kendi projesinde yer alan opera binasının projeden çıkarıldığını bunun şirkete çok büyük rant sağladığını belirten Çakmur, “Seçime 1 ay kala bir büyükşehir belediye başkanı burasını babasının malı gibi satmış. Yüzde 12 getiriyle satmış. Kocaoğlu’na soruyorum Bornova’daki arsalarına yüzde 12’den bina yaptırır mı? Burası İzmir’in merkez parkı. ABD’de, İngiltere’de belediyeler halka ait alanları satılığa çıkarıyor mu?” dedi.

Kocaoğlu’nun “neyi savunduğunu anlamakta zorlanıyorum?” sözlerini yanıtlayan Çakmur, “Kentin ortasına kanunsuz olarak çukur kazdılar, bizlere ‘utanç’ diye yutturmaya çalışıyorlar. O zaman Konak Alanı’na da bir kanunsuz çukur kazın, 150 katlı bina dikin bakalım, yapabiliyor musunuz?” diye sordu.

Çukur edebiyatı

Güçbirliği’yle Kocaoğlu arasında neler yaşandığını bilmediğini, ancak anlaşma gereği kârlılık ve çıkarların konuşulduğunu belirten Çakmur, “Çukur edebiyatını kapatalım. Burada elbetteki proje var ama önce kamunun hakkı var. Bizim projemizde opera, tiyatro, cep sinemaları, konaklama tesisleri vardı. Bu projeyi uygulayın, değişiklik yapın ama mülkiyet hakkını bir gruba veremezsiniz. Burası Kültürpark’ın bir parçası. Ben rantiyecilerle niye beraber olayım? Kocaoğlu ‘Keser atarım’ diyor. İş senin elinde değil ki, adaletin, hukukun elinde. Kimse kendini İskender yerine koymasın. Belediye şu an özel mülkiyet durumundaki alanı yeniden kamulaştırsın, sonra da bizim dönemimizdeki ya da uygun olan başka bir projeyi yaşama geçirsin. O zaman dava açmam. Ancak burası kamunun malı olmazsa dava açarım” diye konuştu.

Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu ise Kocaoğlu’nun söylemlerini yönetim kurulu üyeleriyle değerlendikten sona açıklama yapacağını bildirdi.