Daikin, Danimarka’da BKF Klima'yı Satın Aldı100 yıllık geçmişe sahip iklimlendirme sektörünün öncü şirketlerinden Daikin, satın almalar ve bölgesel yatırımlarla küresel çaptaki büyümesini sürdürüyor. Daha önce de önemli satın almalarla dikkat çeken Daikin, bu kez de Danimarkalı Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) distribütörü BKF Klima’yı satın aldı. Bu satın alma, Daikin’in İskandinavya’daki büyüme stratejisinin önemli bir adımını oluşturuyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Danimarka’da güçlü distribütör ve servis ağı
Daikin’in BKF Klima’yı satın alması; şirketin 2008 yılında Daikin İsveç, 2018 yılında Daikin Norveç ve 2018 yılında da Finlandiya’daki Daikin ofisiyle başlayan İskandinavya’daki büyüme stratejisi için büyük önem taşıyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da (EMEA) lider bir konuma sahip olan Daikin, BKF Klima’nın satın alınmasıyla birlikte Danimarka’daki konumunu da güçlendirmiş oluyor.

1985 yılından beri Daikin Avrupa için Danimarka pazarında HVAC teknolojisinin distribütörü olarak faaliyet gösteren BKF Klima, dünyanın önde gelen soğutma teknolojisi ve HVAC toptan satıcısı Beijer Ref şirketinin bir parçasıydı. Daikin, bu stratejik satın almayla, kapsamlı AR-GE uzmanlığından yararlanmayı ve yerelleştirilmiş eğitim merkezleri aracılığıyla servisler için eğitim fırsatları oluşturmayı hedefliyor.

Bu satın almanın önemini belirten Daikin Avrupa Başkanı Toshitaka Tsubouchi, “Mükemmel bir itibara sahip olan BKF Klima’nın satın alınması bölgedeki yerimizi güçlendirmede önemli bir rol oynuyor. İskandinavya’nın sürdürülebilirliğe verdiği önemi göz önüne alarak, bu yatırımın bizim için 3 ayrı amaca hizmet ettiğini söyleyebilirim. Bunları da stratejik büyüme, üstün müşteri hizmeti ve Danimarka pazarında düşük karbon emisyonlu HVAC teknolojilerinin benimsenmesine katkıda bulunmak şeklinde sıralayabilirim” dedi.

Beijer Ref EMEA Başkan Yardımcısı Simon Karlin ise, “BKF Klima organizasyonunun ve çalışanlarının Daikin çatısı altında gelişmeye devam edeceğinden eminiz. Beijer Ref, stratejik HVAC ortaklarıyla Danimarka'daki varlığını artırmaya odaklanmaya devam edeceğinden, bu çözümü bulduğumuz için mutluyuz” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Yeni Ofisler ve Danimarka’nın Kopenhag’taki İlk Daikin Deneyim ve Eğitim Merkezi
Daikin çatısı altında güçlü deneyime sahip olan ve yakın zamanda Daikin Danimarka Genel Müdürü olarak atanan Robert Kagabo ise bu satın alma ile ilgili olarakşu bilgileri verdi: “Danimarka’daki yeni ekip arkadaşlarımızın kişisel gelişimlerini destekleme konusundaki kararlılığımızın yanı sıra Danimarka pazarında bir kuruluş olarak büyüme konusunda da kararlıyız. Hep birlikte hem servisler hem de tüketiciler için güvenilir bir ortak olmayı ve Daikin'in sektördeki lider konumunu sağlamlaştırmayı hedefliyoruz. Daha büyük yeni organizasyonumuz ve iki yeni merkezimizle Daikin'in sahip olduğu uzmanlığı daha büyük ölçüde etkinleştirebilir ve servislerin daha iyi eğitimli olmasını sağlayabiliriz. Bu hem servis şirketlerine hem de tüketicilere fayda sağlıyor."

Ofisleriyle aynı yerde, servislere yönelik Danimarka merkezli ilk Daikin Eğitim Merkezi ve tüketicilere yönelik Daikin Deneyim Merkezi, 2024'ün sonlarında kapılarını açacak. Bu konseptler Daikin için Danimarka'da yeni, ancak uluslararası alanda köklü bir yapıya sahip oluşumlar olarak biliniyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Daikin Deneyim Merkezi: Halihazırda ev sahibi olanlar ve ev sahibi olmak isteyenlere Daikin'in ısıtma ve soğutmaya yönelik düşük karbonlu çözümlerini bizzat deneyimleme şansı sunan özel bir showroom. Kopenhag’taki yeni merkez ile birlikte Avrupa’daki Daikin Deneyim Merkezleri’nin sayısı 12’ye ulaşmış olacak.

Daikin Eğitim Merkezi: Daikin'in servis ağı için kapsamlı eğitim çalışmaları sağlamak üzere tasarlanmış özel bir merkez. Uygulamalı eğitimler ve uzman rehberliği aracılığıyla, EMEA bölgesindeki 116 adet Daikin Eğitim Merkezi, servislerin Daikin müşterilerine birinci sınıf hizmetler sunma konusunda başarılı olmaları için gereken bilgi ve becerilerle donatılmalarını sağlıyor.

Danimarka'nın fosil yakıtların aşamalı olarak durdurulmasına yönelik iddialı planlarına katkı
1976'dan 2011 yılına kadar Danimarka, bölgesel ısıtmanın yaygınlaştırılmasına büyük yatırım yaptı. Doğalgaz dışındaki fosil yakıtlı kazanlar büyük ölçüde yasaklandı. Ülke, 2030 yılına kadar doğalgazlı kazanlar da dahil olmak üzere tüm fosil yakıtların yasaklanması yoluyla daha fazla karbondan arındırmayı hedefliyor.(1)

Danimarka Dışişleri Bakanlığı Danimarka Yatırım Direktörü Vanessa Vega Saenz, Daikin’in Danimarka'daki yatırımını memnuniyetle karşıladığını belirterek şunları söyledi: “Daikin’in Danimarka’ya yatırım yapması pozitif bir gelişme. Toplumumuzu ve bireysel hanelerimizi fosil yakıtlardan bağımsız hale getirmeye ve CO2 emisyonlarını azaltmaya katkıda bulunabilecek ısıtma çözümlerine ihtiyacımız var. Şirketin servisleri eğitmeye ve tüketicilere yönelik ilham sağlamaya odaklanması, daha fazla insanın daha yeşil enerji çözümleri seçmesine katkıda bulunabilir."

 

(1) Avrupa Isı Pompası Birliği- Basın Bülteni Which countries are scrapping fossil fuel heaters?
 
 
*

Daikin Türkiye Hakkında

Türkiye'de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 46 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011'de Airfel'i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı oldu. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir. Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 163 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknolojiyle üretmektedir. 4 bölge müdürlüğü, yaklaşık 2000 çalışanı, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa'nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul'da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinden kendisine bağlı olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Gürcistan’ın sorumluluğu ile Kuzey Irak, Moğolistan ve KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Split Klima Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Daikin Türkiye Split Klima Üretim Tesisi’nde üretilen klimalar, %100 yüksek basınç, fonksiyon, performans, elektrik güvenlik ve ses testlerinden geçmektedir. Üretimdeki test proseslerinden kullanılan robot uygulamaları ve özellikle kritik noktalardaki bakır boru birleşim kaynak işlemlerinde kullanılan kaynak robotları ile el değmeden üretim gerçekleştirilmektedir.

Klima Santrali Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Türkiye’nin en modern tesislerine sahip klima santral fabrikasında Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle konfor ve hijyenik tip klima santralleri, hijyenik paket tip klima santrali, hücreli aspiratör, havuz nem alma santrali, mutfak aspiratörü, sığınak havalandırma cihazı ve ısı geri kazanım cihazı üretimi gerçekleşmektedir. Yurt içinde, yurt dışında çok sayıda prestijli otel, hastane, ilaç fabrikası, AVM, kongre merkezi ve ofis projesinde merkezi havalandırma sistemlerimiz tercih edilmektedir.

Fancoil Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

2009 yılında başlayan tasarım ve belgelendirme faaliyetleri sonunda, Hendek Sakarya’da bulunan üretim tesislerinde üretilen fancoil cihazlar,düşük ses seviyesi ve yüksek verimleriyle yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda otel ve iş merkezinde tercih edilmektedir.

Kombi Üretim Tesisi / Hendek Sakarya

Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle üretim yapan fabrikada uzman ekip tarafından tasarlanmış kombilerimiz, sektörün en kaliteli bileşenleri kullanılarak, %100 güvenlik, fonksiyon, sızdırmazlık ve basınç dayanımı testlerinden geçerek, robotlar ile yapılan %100 görsel kontrol sistemleri ile üretilmektedir. CE belgelendirmeleri, Avrupa’nın akredite laboratuvarları tarafından yapılmaktadır.

VRV Üretim Tesisi/ Hendek Sakarya

2022 yılında faaliyete geçen VRV Üretim Tesisi, Belçika’dan sonra bu alanda üretim yapan Daikin global üretim tesisleri içinde Avrupa’nın ikinci büyük VRV üreticisidir. Japon teknolojisiyle üretilen VRV dış üniteler, iklimlendirme sistemlerinde en yüksek sezonsal verimliliğe sahip olan ürünler olarak kabul görmektedir. VRV dış ünite üretim tesisinde, atık baca gazlarını ısıtma için yeniden kullanan çevreci ve son teknoloji boya tesisi için yatırım yapılmıştır. Otomatik transfer sistemleri ile minimum insan gücü kullanılarak yüksek ürün kalitesi ve U-şekil üretim akış tasarımı ile yüksek üretkenlik sağlanmıştır. Maksimum ürün güvenilirliği için proseslerde hata önleme sistemleri ve otomatik test prosesleri entegre olarak kurgulanmıştır. Üretimde MES (üretim yönetim sistemi) kullanımı ile maksimum izlenebilirlik sağlanmıştır. Üretim hattında Daikin Japonya Üretim Mühendisliği tarafından tasarlanan 4m model modül konveyörler kullanılmıştır. Dünya genelinde üretim yapan fabrikaların standardizasyonu için tasarlanan bu model, Daikin Türkiye fabrikasında da kurulmuştur. Bu tasarım ile hem ilk yatırım hem de bakım maliyetleri iyileştirilmiştir. Alüminyum profiller kullanılarak ağırlık azaltılmıştır.

Daikin Avrupa Hakkında

Daikin Europe N.V., Daikin Industries Ltd.'nin bir yan kuruluşu ve önde gelen ısıtma, soğutma, havalandırma, hava temizleme teknolojisi üreticisidir. Şirket, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da konut, ticari ve endüstriyel amaçlar için geniş bir ekipman portföyünün yanı sıra özel yapım çözümler tasarlar, üretir ve pazara sunar.  Daikin Europe N.V.'nin 57'den fazla EMEA iş ortaklığında 13.700 çalışanıyla Avrupa'nın önde gelen klima, ısı pompası, hava temizleme ve soğutma ekipmanları üreticisidir. Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Krallığı'nda bulunan 14 üretim tesisine sahiptir. Daikin Europe Group'un merkezi Belçika'da olup, Oostend’te bulunmaktadır. Şirket 1972 yılında kurulmuş, Avrupa'da üretime ise 1973 yılında başlamıştır. Isıtma ve iklimlendirme endüstrisinde 50 yılı aşkın tecrübesiyle Daikin, Avrupa’da ısı pompası teknolojisinde pazar lideridir. 2024 yılında yılında ise 300 milyon Euro yatırım ile Polonya’da ısı pompası fabrikası açacaktır.

Daikin Japonya Hakkında

Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., 100 yıllık tecrübesi ile sadece ısıtma, soğutma alanında faaliyet göstermektedir. Bugün 170’den fazla ülkede, 2022 mali yılında (1 Nisan 2022 – 31 Mart 2023) 28.2 milyar euro’yu bulan cirosu, 96 binden fazla çalışanı ve 110’den fazla üretim merkezi ile ısı pompası ve klima sistemlerinin yanı sıra hava temizleme sistemlerinde de küresel pazar lideridir.. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin rakipsiz kalitesi ve kullanışlılığı ile tanınmaktadır. Daikin Industries Ltd., soğutucular, kompresörler gibi tüm önemli bileşenleri kendi bünyesinde geliştiren ve üreten dünyadaki tek klima üreticisidir.