Danıştay’ın İptal Ettiği Maden için Yeniden ÇED Olumlu Kararı Verildi

(Fotoğraf: AA)

Kırklareli’nde kurulmak istenen kalker ocağı, maden sahiplerinin mevzuatların arkasından dolanarak defalarca çevresel etki değerlendirme (ÇED) kararları aldığını gözler önüne serdi. Kurumların verdiği olumsuz görüşler sonucu iki kere revize edilen, mahkeme tarafından iptal edilen kalker ocağı ve kırma eleme tesisin projesi için yeniden çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Kırklareli merkeze bağlı Kapaklı Köyü’nde 2019 yılında kalker ocağı ve kırma eleme tesisi açmak için ÇED başvurusu yapıldı. 23,47 hektar alana kurulmak istenen proje, Orman Genel Müdürlüğü’nün olumsuz görüşü üzerine revize edildi. Alan 19,25 hektara düşürülerek revize proje için yeniden başvuru yapıldı. Bu kez Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü projeye olumsuz görüş verdi. Karayolları’nın görüşü doğrultunda ocak alanı 19,25’ten 14,5 hektara düşürüldü. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kurumların olumsuz görüş vererek revize ettirdiği projeye 2019’da ÇED olumlu kararı verdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Koruköy Köyü Muhtarlığı ve Kapaklı Köyü Muhtarlığı tarafından ÇED olumlu kararına karşı dava açıldı. Edirne İdare Mahkemesi’nde görülen davada, hava kirliliği konusunda gerçek çalışma şartları dikkate alınmadan yapılmış hesap ve modelleme sonuçları ile bulunmuş değerlerle ÇED olumlu kararının eksik inceleme ile verildiğine dikkat çekildi.

Ardından karar proje sahibi tarafından temyiz edilerek Danıştay’a taşındı. Danıştay 6. Dairesi, yerel mahkemenin verdiği iptal kararını onadı.

Şirket iptal kararına rağmen yeniden 2009/7 Genelge’den faydalanarak projeyi revize etti. Bu kez, kalker ocağı ve kırma eleme tesisi kapasitesi yılda 1 milyon tondan 500 bine düşürüldü, ocakta işletme taban kotu 505 m’den 525 m kotuna yükselterek yeniden başvuru yaptı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kurumların olumsuz görüş verdiği, ÇED süreci sonlandırılan, daha sonra alınan ÇED kararı mahkeme tarafından iptal edilen projeyi tekrar onayladı. Projeye ÇED olumlu kararı verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.