Depremde Çöken Binayla ilgili Delil Kaybedildi

(Fotoğraf: AA)

Maraş merkezli, 6 Şubat depremlerinde, Adana'nın Çukurova ilçesindeki Tutar Yapı Sitesi'nin C Blok'u da yıkıldı. Apartmanda yaşayan 63 kişi hayatını kaybetti. Sitenin diğer 3 bloku ise sapa sağlam ayakta kaldı. 2020 yılında, C Blok’un giriş katında tadilat yapıldığı ve binanın taşıyıcı sistemine zarar verildiği, bu nedenle yıkımın gerçekleştiği belirtildi. Binanın kirişlerinin kesilerek giriş kattaki dükkan ile birinci kattaki konutun proje dışı merdivenle birleştirildiği de ifade edildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Tutar Yapı Sitesi davasına bakan Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet’e gönderdiği yazı ile “Enkazda bulunan evrakları” talep etti. Fatih Polis Merkezi’nde görevli polisler, depremin ardından savcıların eşliğinde enkaz alanında inceleme yapıldığını, Tutar Yapı Sitesi’ne ait evrakların bulunduğunu, “Mavi klasör içerisindeki belgeler ile site yönetim defterinin emniyet bulgu poşeti içerisine konulduğu”nu tutanağa geçirdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Ancak, mahkemenin talebiyle, neredeyse bir yıl sonra, 25 Ocak’ta polisin adliyeye teslim ettiği belgeler arasında “bulundu” denilen “site yönetim defterinin” yer almadığı anlaşıldı. Adliyede görevli memur M.A., “Delil poşeti içerisinde çeşitli evrakların yer aldığını ancak yönetim defterinin bu evraklar içerisinde yer almadığını” belirterek tutanak tuttu.

Yani, emniyetin “bulduk” dediği defter adliyeye gidene kadar adeta yok oldu. Hayatını kaybedenlerin yakınları ise 2020 yılında binanın giriş katında yapılan ve binanın yıkımına neden olduğu iddia edilen tadilata dair defterde önemli bilgilerin yer alabileceğini, hatta davanın seyrini dahi değiştirebileceğini ifade ediyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.