Dere Yatağına Lojman YaptılarCumhuriyet'ten Ömer Şan'ın haberine göre; ilçenin adını aldığı ve 6 ayrı ufak derenin, Gürgen Deresi’yle buluşmasından meydana gelen Güneysu Deresi yatağının daraltılıp iki duvar arasına alınmasıyla kazanılan dere yatağında yapılan ve adına “toplu konut yerleşkesi” denen lojmanlarda 24 bloğun inşaatının tamamlandığı açıklandı. Yapımı süren lojmanların, dereye bakan kısımlarında süren rekreasyon çalışmalarının yanı sıra, dere yatağında DSİ’ye ait iş makineleri çalıştırılarak derenin doğal taş yatağı da beton dökülerek yaklaşık 1 kilometrelik kısmı setler halinde döşenerek adeta su parkı oluşturuldu. 

Reklam Goruntulenme Bolumu

Yerleşkedeki 30 blokta, 60 adet 2+1, 420 3+1 olmak üzere 480 daire yer alırken 1 blok ve 28 daireden oluşan bir de misafirhane binası bulunuyor. Ayrıca her blokta 16 araçlık kapalı otopark yer alıyor.

Uyarılar dikkate alınmadı
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Geliştirme Vakfı tarafından yapılan ve üniversiteye kazandırılacak projenin, bitirildiğinde üniversite personeli için “cazip” bir yaşam merkezi ve “bilimsel” çalışma ortamına sahip olacağı ifade edilirken kamuoyunda da şimdiden tartışılmaya başlandı. Bölgede hemen her yıl şiddetli yağışların neden olduğu sel, heyelan ve su baskınları sonrası gündeme gelen dere yataklarının imara açılması ve yerleşim alanı olarak düzenlenmesi uyarılarının dikkate alınmamasına çevreciler tepki gösterdi.

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi ve Yüksek Elektrik Mühendisi Ahmet Ali Kork, yaşanan sel ve heyelanlardan ders çıkarılmadığına dikkat çekerek “Özellikle devlet kurumlarının, belediyelerin ve idarenin bu konudaki duyarsızlığı nedeniyle özel işletme sahibi vatandaşlar da aynı yöntemi izlemekte, gelişigüzel yapılaşmalar olmaktadır. Bununla birlikte de maalesef can kayıpları yaşanmaktadır” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.