Destek Devam Etmezse Çöp Dağları Oluşabilir

(Fotoğraf: AA)

Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji Üreticileri Derneği (TAYED) Başkanı Ali Rıza Öner, YEKDEM süresinin katı atık bertaraf tesisleri için düzenlenerek yeni YEKDEM fiyatları ile en az 15 yıl daha devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; katı atık bertaraf tesislerinin devletin yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiği teşvikler kullanılarak yapıldığını, YEKDEM süresinin bitmesiyle güneş ile rüzgar enerji santrallerinde ilk yatırım maliyetlerinin düşmesi ve çok fazla yatırım yapılmasıyla serbest elektrik fiyatlarının aşağı çekildiğini söyledi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Öner, “Katı atık bertarafı yapan ve bundan elektrik üreten tesisler ise gerek işletme maliyetlerinin yüksek olması gerekse 7/24 çalışan tesisler olması sebebiyle durumları güneş ve rüzgar santrallerinden çok farklı. Bu tesisler biyogazı sürekli elektriğe dönüştürmek zorunda. Durma ve bekleme şansları yok.” dedi.

“Bu tesisler bertaraf hizmeti karşılığında belediyeden herhangi bir bedel almayan çevreci tesisler. Ürettikleri elektriği satarak ayakta duruyorlar.” ifadelerini kullanan Öner, “Ancak YEKDEM sonrası dönem bu tesislerin ayakta durmasını imkansız hale getirdi.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.