Didim'de Kültür Turizmi BaşlıyorAA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Didim Belediyesi MÖ 2. yüzyılda, Rumların yaşadığı ve mübadele yıllarında Kavala'dan gelen Türkler'in yerleştiği Apollon Tapınağı bölgesindeki Yoran Köyü'nü kültür turizmine kazandırmak için çalışma başlattı. Sanat tarihçisi ve proje yöneticisi Başak Kamacı, tarihi şapelin restore edileceğini belirterek, buranın Koruma Uygulama Denetleme Bürosu'nun (KUDEB) ofisi olarak kullanılacağını bildirdi.

Bahçede de düzenleme yapılarak, sergi alanı olarak kullanmayı planladıklarını ifade eden Kamacı, ''Öncelikle restorasyon sürecinin tamamlanması gerekiyor. Onaylı restorasyon projelerimiz hazır durumda. Kısa bir sürede binanın restorasyonuna başlayacağız, bir ay içinde çalışmalara başlayacağımızı tahmin ediyorum. 5 ay içinde de restorasyon tamamlanır ve hizmete girer'' dedi.

Kamacı, Didim'in sadece kumu ve deniziyle değil, tarihiyle de dünyaya tanıtılacağını söyledi. Yoran Köyünü kültür turizmine kazandırmak için Belediye Başkanı Mümin Kamacı'nın öncülüğünde Meandros Gönülleri tarafından bir girişim başlatıldığını ifade eden Kamacı, 100'den fazla tarihi evin bulunduğu Yoran'ın 1. derece arkeolojik sit alanı içinde kaldığından, şimdiye kadar hiçbir restorasyon çalışması yapılamadığını dile getirdi.

Yoran'da bulunan tescilli evleri tekrar hayata kazandırma adına başlattıkları girişimin olumlu sonuç verdiğini, belediye sınırlarına geçen bin 70 metrekarelik alan üzerinde iki tescilli yapı bulunduğunu bildiren Kamacı, ''Mal sahiplerinin isteğiyle istimlak edilen bu alanın alınması için İl Özel İdaresinin yüzde 90'lık katkısı oldu. Kültür turizmini ayağa kaldırmak için öncelikle önemli mekanları hayata kazandırmalı ve burada eskiden var olan tarihi yapıyı canlandırmalıyız'' diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan eski Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı da bu projenin kendi başlattığı çalışma olduğunu, sonuna kadar bunun takipçisi olacağını bildirdi.

Kendisinin yerine seçilecek belediye başkanının da bu projeyi sahipleneceğine inandığını kaydeden Kamacı, ''Didim olarak tarihsel ve kültürel açıdan çok büyük zenginliklere sahibiz. Bunları korumak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz'' diye konuştu.

AA