Dış Krediyle Tramvay ve Vapurlar AlacağızAliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi ve İzmir Metrosu’nun devreye girmesinden sonra kent içi toplu ulaşımda entegrasyonu daha hızlı, konforlu ve modern araçlarla sürdürmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, tramvay ve deniz ulaşımı atağına geçti.

Körfez filosunu 10 deniz otobüsü ve iki arabalı vapurla yenileme kararı alındı. Deniz otobüslerinin katamaran cinsi, 450 yolcu kapasiteli olması, 25 dakika süren seferi 15 dakikaya indirmesi planlandı. Bu projeyle kiralık deniz otobüsleri seferden kalkacak. Nostaljik vapurlar ise farklı hatlarda hizmete devam edecek. Büyükşehir Belediyesi tüm teknik raporlarıyla birlikte krediyle almak istediği deniz otobüsleri için Devlet Planlama Teşkilatı’na başvuru yaptı. Onaydan sonra satın alma ihalesi için dış kredi kullanılacak.

DPT’nin onayı beklenecek

Büyükşehir Belediyesi, Fahrettin Altay-Alsancak-Halkapınar, Buca Şirinyer-Tınaztepe Kampusü ve Alaybey-Mavişehir arası üç tramvay hattı proje ihalesini de yaptı. Projeler yıl sonuna kadar hazırlanacak. Hatta kullanılacak tramvay araçları için de DPT’ye başvuru yapılacak. Toplam 28 kilometre uzunluğundaki üç tramvay hattı vagonları da dış krediyle alınacak.