Divanhane Eski Karakolu YıkıldıTwitter hesabından açıklamada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı tarihi Divanhane Karakolu'na ilişkin "Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolu'nu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık" açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Mahir Polat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada tüm çabalara rağmen yıkımın önlenemediğini bildirdi.

Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'ni suçlayan Mahir Polat şu ifadeleri kullandı: "Üzülerek paylaşıyorum. Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolunu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık. Korumacıyım, utanç duyuyorum! Hiç bir sebebi olmayan bu yıkımın müsebbibi Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'dir."

Reklam Goruntulenme Bolumu

“Gece yarısı operasyonuyla yıkıldı”
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarihi binanın yıkımıyla ilgili açıklamada bulundu. Kaftancıoğlu, binanın gece yarısı operasyonuyla yıkıldığını belirtti.

Kaftancoğlu'nun açıklaması şöyle: "Yine bir gece yarısı operasyonuyla tarihi Kasımpaşa Divanesi Karakolunu yıktılar! İhya etmekten anladıkları şey yıkmak. Öyle büyük bir kent suçu ki göreceksiniz yapanlar yargılanacak ve hesap verecekler ancak çocuklarının yüzlerine nasıl bakacaklarını merak ediyorum asıl."

Ne olmuştu?
Tarihi binayı yıkıma götüren süreç, Koruma Kurulu’nun binanın yıkılabileceğine yönelik 2015 yılında aldığı kararla başlamıştı. İBB Ulaşım ve Trafik Düzenleme Kurulu 2018 yılında aldığı kararla Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’ne ait otopark giriş-çıkışları ile tesise erişimi sağlayan yolların düzenlenmesi kapsamında binanın taşınmasına karar vermişti.

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Haliç Altınboynuz Marina Turizm şirketi arasında imzalanan protokol ile eski karakol binası için yıkım ruhsatı düzenlenmesi istendi. Daha sonra yıkım kararı gelmişti.