Doğalgaz Dağıtımı Yabancı Firma Rekabetine Açılıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), şehiriçi doğalgaz dağıtım ihaleleri için düğmeye basmaya hazırlanırken, yabancı firmaların ihalelere katılmasının önündeki en büyük engel olan Türkiye'de şirket kurma şartının kaldırılması da mümkün hale geldi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Yusuf Günay, "Kadük olan Petrol Yasası değişikliğinin aynı şekilde Meclis'e sunulması için girişimde bulunduk. Yasaya konulan bir madde ile yabancıların ihaleye katılmasının önündeki engel kalkacak" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) şehiriçi doğalgaz dağıtım ihaleleri için düğmeye basmaya hazırlanırken, yabancı firmaların ihalelere katılmasının önündeki en büyük engel olan Türkiye'de şirket kurma şartının kaldırılması da mümkün hale geldi.

EPDK Başkanı Yusuf Günay, "Kadük olan Petrol Yasası değişikliğinin aynı şekilde Meclis'e sunulması için girişimde bulunduk. Yasaya konulan bir madde ile yabancıların ihaleye katılmasının önündeki engel kalkacak" dedi.

Günay, Botaş'ın milyarlarca dolarlık doğalgaz kontratlarının devrinin de yeni yasa ile 2009'dan 2004'e çekilebileceğini, böylece hedeflenenden 5 yıl önce sisteme ithalat serbestisi getirilebileceğini bildirdi.

Yusuf Günay, DÜNYA'ya yeni dönemde doğalgaz ve elektrik alanında yapılacak bazı uygulamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Elektrikte lisans yönetmeliğinin iptali için yargıya gidilmesinin kendi çalışmalarını etkilemeyeceğini kaydeden Günay, "Bizim serbest tüketici limitinin belirlenmesine ilişkin Kurul kararımız daha önce Resmi Gazete'de yayınlanmış ve ona karşı dava açılmıştı. Dava, aşağı yukarı lisans yönetmeliğine karşı açılan dava ile aynı mahiyetteydi. Danıştay ilk davayı reddetti. Bizim o konuda hiçbir sıkıntımız yok" dedi. Lisans başvurularının 200'e yaklaştığını, 5 bin MW'nin üzerinde bir üretim talebinin bulunduğunu anlatan Günay, "Eksikler tamamlanıyor. Üretim AŞ'den görüş istiyoruz. Geldiği takdirde hemen lisans vermeye başlıyacağız" dedi.

Fiyat deklare edilecek

Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 3 Kasım 2002 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Yusuf Günay, bu çerçevede kısa süre içinde şehiriçi doğalgaz dağıtım ihalelerinin yapılacağını belirtti. Teknik kriter üzerinden yarışma usulüyle ihale yapılacağını, en düşük birim hizmet ve amortisman bedelini teklif edenlerin ihaleyi kazanacağını kaydeden Günay, "Bir anlamda ihaleye katılanlar halka satacağı fiyatı deklare edecek" dedi. İhaleye katılacak firmaların önceden mali güç ve tecrübe kriterlerine dayanan bir elemeden de geçeceğine değinen Günay, "Öncelikle iş yapabilme yeteneğini araştıracağız. İkinci aşamada en düşük teklif gündeme gelecek. Biz özellikle belediyelerden herkese eşit mesafede olmalarını, herkese tarafsız davranmalarını rica ettik. Şehiriçi dağıtımlarını etkin biçimde götürülebilmesi için belediyelere çok önemli görevler düşüyor" dedi.

Yabancılara kolaylık

İhaleye başvuracak tüzel kişilerin Türkiye'de kurulu şirket olmalarının kanuni bir şart olduğunu ifade eden Yusuf Günay, bu durumun bazı yabancı şirketlerin ihalelere katılımını engelleyeceğini, sıkıntının ortadan kaldırılması için girişimde bulunduklarını anlattı. Günay, "Petrol Piyasası Kanun Tasarısına şirket olmadan girişimci sıfatıyla ihalelere başvurma imkanı sağlayan bir hüküm eklenmişti. Ancak yasa kadük oldu. Meclis'te bu yenilenecek. Biz de girişimde bulunduk. En kısa sürede de kanun değişikliğinin çıkmasını ümit ediyoruz. Böylece ciddi bir problem ortadan kalkacak" dedi.

Mevcut Doğalgaz Kanunu'nun 2009 yılına kadar Botaş'ın hakim durumunu koruduğunu, bunun doğalgaz piyasasının serbestleşmesinin önünde ciddi bir engel olduğunu ifade eden Yusuf Günay, "Biz bu süreyi biraz kısaltmak istedik. 2004 yılına kadar Botaş'ın hakim durumunun ortadan kaldırılması, yani doğalgaz kontratlarının devrinin yapılması konusunda Petrol Piyasası kanun değişikliği kısa süre içinde çıkarsa ihaleler Kurul tarafından yapılacak. Eğer çıkmaz ve gecikirse şu anki yasaya göre yetki Botaş'ta. Biz de bu yetkinin kullanımında Botaş'a her türlü desteği vereceğiz" dedi. Günay, kontratların devri sonrasında Botaş'ın hazine garantili yükümlülüklerinin devam edeceğine de dikkat çekti.