Dolar 10 Ayın En Uzun Yükseliş DönemindeDolar, diğer merkez bankalarının yavaşlayan küresel büyümeyi tersine çevirmeye yönelik çabalarının dolar ile fiyatlanan varlıklara alım getirmesi ile birlikte, 10 yılın en uzun yükseliş dönemini gerçekleştirdi.

Bloomberght'nin haberine göre, dolar göstergesi, yatırımcıların Çin Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitme kararını gelişen piyasalarda son dönemde görülen kargaşayı giderme çabası olarak görmeleri ile birlikte bu ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Çin'in faiz inidirimi, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin politika yapıcıların parasal genişlemenin Eylül ayına kadar devam edeceğini ve ekonomide zayıflığın sürmesi durumunda daha da devam edeceğini işaret etmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Reklam Goruntulenme Bolumu


New York'ta aracı kurum Chapdelaine & Co.'nun döviz kısmından sorumlu başkanı Doug Borthwick, "Şimdi ivme açık bir şekilde, euroda 'short' ve dolarda 'long' gidilmesi gibi görünüyor" dedi ve "Bakılacak farklı yönler de var. Bunlar risk alma şeklinde. Euroda satış ve dolar-yen'de alış" şeklinde konuştu. Borthwick, ayrıca, doların gelişen ülke paraları karşısında satılabileceğini de sözlerine ekledi. Short pozisyon söz konusu varlığın fiyatının düşeceği, long pozisyon ise yükseleceği beklentisi ile açılan pozisyona deniyor.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yükselişini dün yedinci güne taşıdı ve New York saati ile 17:00'de 1,212.22 seviyesine çıktı. Endeks böylelikle 26 OCak'tan bu yana en uzun yükseliş dönemini gerçekleştirdi. Dolar euro karşısında yüzde 0.8 yükselerek 1,1018 seviyesine çıktı ve 7 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD para birimi yen karşısında yüzde 0.7 değerlenerek 121.47 seviyesine çıktı.