Çöken Binaların Enkazı Bir Ay İçinde Kaldırılacak

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde 8 katlı iki binanın çökmesinden sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulan teknik heyet, enkaz kaldırma konusunda tecrübeli üç özel firmadan görüş aldı. Bursa Valisi Nihat Canpolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak başkanlığında kurulan teknik heyet, enkaz kaldırma çalışmalarının 13 Mart Pazartesi günü başlayacağını açıkladı.

Konçak, Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, İntam 95 ve 97’nin yıkılmasının ardından statik yapısı bozulan ve oturulamayacak duruma gelen Baro Evleri A Blok ile Tezcan Apartmanı’nın yıkım işleminin tamamlandığını bildirdi. Konçak, tahliye edilen binalardan İntam 99 ve Gökçen 3 apartmanlarında evleri bulunan vatandaşların tüm eşyalarını bugün 17.00’ye kadar polis ve zabıta kontrolünde alabileceklerini belirtti.

Enkaz kaldırma çalışmalarının ise 13 Mart Pazartesi günü başlayacağını söyleyen Konçak, “Enkazın kaldırılması için Türkiye’de bu işlerde tecrübeli üç özel firmadan görüş aldık. Bu görüşlerin ardından Türkiye’de sadece bir adet bulunan 25 metre uzunluğunda Ultra-High Demolition adlı özel bir makine ve yine Türkiye’de 3 adet bulunan 700 ton kaldırma kapasiteli büyük bir vincin Bursa’ya getirilmesine karar verdik. Heyelan bölgesindeki enkaz kaldırma çalışmaları yaklaşık bir ay sürecek.” dedi. Konçak, enkaz kaldırma işleminde dev makinelerin yanı sıra yardımcı ekipmanlar olarak kesme makineleri, vinç ve kamyonların da kullanılacağını bildirdi. İş makinelerinin yarın Bursa’da olacağını ifade eden Konçak, enkaz kaldırma çalışmalarını yürütecek firma için de ihaleye çıkıldığını belirtti.