Dünyanın İlk Güneş Kulesi

Avustralya'daki 1000 metrelik enerji kulesi 200 bin eve elektrik verecek. Enerji Kulesi, dünyanın en yüksek binasının iki kat yüksekliğinde olacak.

ÇEVREYE HİÇBİR ZARARI YOK.
Avustralya Hükümeti, yılan hikayesine dönen dev enerji kulesinin yapımına nihayet izin verdi. Kuleden tam 200 bin eve elektrik sağlanacak. Enerji Kulesi, içindeki türbin sayesinde rüzgar enerjisini elektriğe çevirecek. Santralde kullanılacak tek yakıtın sıcak hava olduğunu belirten yetkililer kulenin çevreye hiçbir zarar vermeyeceği yolunda hükümete yazılı bir sözleşme verdi.

SICAK HAVAYLA ÇALIŞIYOR
Yapımına bir ay içinde başlanacak olan kule tam bir kilometre uzunluğunda olacak. Enviro Mission adlı firmanın üstlendiği kulenin inşası bittiğinde Malezya'daki 451 metrelik Petronas Kuleleri'nin 2 katı uzunluğuna çıkacak. Santralde kullanılacak sıcak hava, kulenin etrafındaki 7 kilometrelik bir alanda toplanacak ve toplanan rüzgar 32 türbine yüklenecek. Türbinlerdeki 60 derecelik ısı, rüzgarı elektrik enerjisine çevirecek.

GENİŞLİĞİ 130 METRE
Yüzotuz metre genişliğinde olacak kuledeki ilk enerjinin üretiminin 2005 yılının ortalarında gerçekleşmesi bekleniyor. Hükümetin de 500 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı enerji kulesinin yapılacağı Wentwort bölgesi Belediye Başkanı Don McKinnon, santral sayesinde çevre kirliliğinin büyük oranda azalacağını söyledi. Santralde bir yılda üretilecek enerji yılda 700 bin ton karbondioksitin yakılmasıyla elde edilecek enerjiye eş değerde olacak.