Dünyanın ISO 50001 Sertifikasını Alan İlk Binası Schneider Electric Merkez BinasıSchneider Electric , dünyada ilk kez verilen ISO 50001 standardına uyumluluk sertifikası aldı. Schneider Electric’in Fransa’da bulunan genel merkez binası, yeni enerji yönetim sistemleri standardı ile ISO 50001 uyumluluk sertifikasını almaya hak kazandı. ISO 50001 uyumluluk sertifikası, Fransa'nın önde gelen belgelendirme kuruluşu ve dünya çapındaki birinci sınıf belgelendirme organizasyonlarından biri olan AFNOR Certification tarafından da onaylandı. Yeni sertifikasyonun enerji verimliliği ve bu alandaki tecrübelerine olan bağlılıklarını onayladığını açıklayan Schneider Electric Fransa Başkanı Frédéric Abbal, şöyle konuştu:

"Hem müşterilerimizin binaları ve hem de kendi binalarımız için enerji yönetimindeki en yüksek standartları her zamankinden daha fazla amaçlıyoruz. Akıllı ve yeşil bina anlayışı ile 35 bin metrekare alan üzerine kurulan merkez binamız, verimli ve operasyonel enerji performansı çözümleri geliştirmek için kullanabileceğimiz değerli geri bildirimler sağlamaktadır.” dedi. Dünya’da bulunan diğer Schneider Electric tesislerinin de merkez binanın izinden gittiğinin altını çizen Frederic Abbal, tüm binalarının ISO 50001 standardına uyum için hazırlandığını belirtti. Frederic Abbal: “35 bin metrekare genişliğinde bir alanda bulunan ve 1.800'den fazla çalışanın bulunduğu merkezimize taşındığımızdan beri gösterdiğimiz iddialı çabalar resmi olarak onaylanmış ve Fransa'da HQE Exploitation, ISO 14001 ve NF EN 16001 sertifikalarını alan ilk bina olmuştur. Bugün, yeni bir dönüm noktasına ulaştık".ISO 50001

Yeni ISO 50001 standardı, enerji yönetim sistemlerinin geliştirilmesi, uygulanması, bakımı ve iyileştirilmesi konusundaki gereklilikleri tanımlıyor. Standart, organizasyonların, ticari ve endüstriyel binaların enerji performanslarını sürekli geliştirmelerine, kullanımlarını optimize etmelerine ve işletme maliyetini düşürmelerine yardımcı olmak için tasarlandı. Schneider Electric, 15 Haziran 2011 tarihinde resmi olarak piyasaya sürülen  yeni standardın gerekliliklerini karşılamak için enerji yönetim sistemini 2010 yılının sonunda çeşitli taslaklara bağlı olarak uyarlamaya başlamıştı.