Eczacıbaşı Şirket AvındaEczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan, 2010-2012 yılları arasında, olası şirket satın  almaları hariç organik olarak yaklaşık 500 milyon dolar yatırım planladıklarını ve önümüzdeki dönemde faaliyet gösterdikleri tüm alanlarda satın almaların gündeme gelebileceğini söyledi. Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde Eczacıbaşı İlaç, Eczacıbaşı Holding, Eczacıbaşı Yapı, Eczacıbaşı Yatırım Ortaklığı ve İntema bulunuyor. Karamercan, topluluğun planları hakkında şu bilgileri verdi:

“2010-2012 arasını kapsayan üç yıllık dönemde, organik olarak yaklaşık  500 milyon dolar yatırım planlıyoruz. Bu rakama olası şirket satınalmaları dahil değil. Stratejilerimiz doğrultusundaki yatırım alanlarını ve yatırım fırsatlarını sistematik olarak değerlendiriyoruz. Bu bağlamda, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda satın almalar gündeme gelebilecek.”

Satın almaların zamanlamaları hakkında net olabilmenin mümkün olmadığını, yapı ürünleri grubunda çeşitli görüşmeler sürdürdüklerini belirten Karamercan şöyle devam etti:

“Global pazarlarda yerleşik ve tanınmış markaları bünyemize katarak küresel ağımızı güçlendirmeye yönelik yatırımlara hız verdiğimiz yapı ürünleri grubumuz, çok markalı, çok üretim merkezli ve çok pazarlı bir yapıya dönüştü. Son yıllarda hız kazanan şirket satın almaları ve ortaklıklarımıza yenilerini eklemek üzere çeşitli görüşmeler sürdürüyoruz.”

Sağlıkta gözü dışarda

Sağlık grubunun da yurtiçinin yanı sıra yurtdışında çeşitli yatırım planları olduğunu ifade eden Karamercan şunları söyledi:

“Eşdeğer ilaç üretiminden çıkmış olmamız, sağlık konusuna verdiğimiz önemi azaltmıyor, aksine artırıyor. Eczacıbaşı-Monrol ile nükleer farmasötik alanına girdik ve bu alanda sadece yurtiçinde değil, aynı zamanda yurtdışında da yatırımlar yaparak alanımızı hızla genişletmeyi planlıyoruz. Dubai, Bükreş, Kahire, Sofya ve Varşova’da Eczacıbaşı-Monrol tesis-lerini faaliyete geçirmeyi  hedefliyoruz.”

Yenilenebilir enerji konusunu da yakından izlediklerini ifade eden Karamercan, “Rüzgâr enerjisi üretimindeki karmaşanın düzeltilmesi durumunda yatırım olanaklarını da değerlendirmek istiyoruz” dedi.

Zekeriyaköy’e 500 milyon liralık yaşam alanı projesi

Gayrimenkul projeleri hakkında da bilgi veren Eczacıbaşı CEO’su Erdal Karamercan şunları söyledi:

“Zekeriyaköy’de, bir konut projesinden öteye, sosyal paylaşım odaklı çağdaş bir yaşam alanı planlıyoruz. Büyüklük itibarıyla takribi 500 milyon lira dolayında bir proje olması bekleniyor. Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili gelişmeleri yakından izliyoruz. Son aşamalarına gelmiş olan yasal imar hakları ile ilgili çalışmaların sonuçlanmasının ardından projemizi başlatacağız. Galataport, çok önemli bir proje... Galataport Projesi’ni gayrimenkul geliştirme alanımızda önemli bir iş olarak görüyoruz ve Akfen Holding’le birlikte ihale sürecine büyük önem veriyoruz.”