‘Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı Bizim En Rezil İşimiz’

Gaziosmanpaşa’da yapılan raylı sistem hattının yılan hikayesine döndüğünü belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, bu hattaki beceriksizlik dolayısıyla mağdur olan Gaziosmanpaşa halkından özür diledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, İstanbul Ticaret Odası'nda işadamlarıyla buluşarak sorunlarını ve belediyeden beklentilerini dinledi.

Ulaşımla ilgili çalışmaları değerlendiren Pektaş, Edirnekapı-Sultançiftliği Tramvay Hattı çalışması için “Bu hat, bizim en rezil işimiz. Çok iyi niyetle başlatılmıştı. Ama projedeki değişiklikler dolayısıyla insanlara zaman kaybettirdik. Ticari hayatı olumsuz etkilediğimiz ve olumsuzluklara sebep olduğumuz için Gaziosmanpaşalılardan özür diliyoruz.” dedi. Pektaş, hattı bitirmek için gayret ettiklerini ve önümüzdeki yıl mart-haziran arasında bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Türkiye'de önümüzdeki 20 yılda 20-25 milyon insanın kırsal bölgeden kente geleceğini belirten Pektaş, “Büyük şehirleri bu göç dalgasından korumak için benim çözümüm, ortalama 200 bin nüfuslu 100 planlı şehir kurmak. Ayrıca, İstanbul'dan Kars'a, Van'a kadar raylı sistem ve otoban kurulmalı. Bunu geliştirmediğimiz taktirde ne İstanbul'u nne Ankara'nın ne İzmir'in, ne Antalya'nın sorunlarını çözemeyiz.” dedi.

Toplantıda söz alan işadamları, şehre yakın bölgelerde organize sanayi bölgeleri kurulmasını, işportacılığın kaldırılmasını, otopark sorununa çözüm getirilmesini, şehir içi trafiğindeki ticari araç kısıtlamalarının kaldırılmasını, Harem Otogarı'nın ve Anadolu Yakası Sebze-Meyve Hali'nin taşınmasını, inşaat ruhsatı sürelerinin uzatılmasını, mezbaha ücretlerinin düşürülmesini istedi. Bazı İTO üyeleri de belediyenin saat 24.00'dan sonra müzik yasağı getiren encümen kararının da sektör temsilcileriyle bir araya gelerek yeniden ele alınmasını talep etti. İstanbul'daki içkili yerlerin belirlenirken sektör temsilcilerinin görüşüne başvurulması istendi. İşadamları, yıllardır bitirilemeyen Edirnekapı-Sultançiftliği Tramvay Hattı, Süleymaniye Kentsel Dönüşüm Projesi, metro projelerinin son durumlarını sordular.

İşadamlarının sorularına cevap veren Mesut Pektaş, okulların açılması dolayısıyla alınan önlemler arasında ilk kez İstanbul'da havadan trafik kontrolü yapıldığını ve bu yöntemin oldukça faydalı olduğunu söyledi. Mesut Pektaş, pazartesi ve cuma günleri trafiğin en yoğun olduğu saatlerde havadan trafik kontrolü yaparak, trafiğin yönlendirilmesine katkı yapılacağını açıkladı. Genel Sekreter Pektaş, İstanbul ile ilgili her konuda sektörün görüşlerini göz önünde bulundurduklarını belirterek, “Sektör olarak siz de çözüm üretin ve birlikte hareket edelim. Artık ‘devlet yapsın’ anlayışını terk etmeliyiz. Kamunun yapmasıyla işlerin ne olduğu ortada. Çok doğru bir sistem olsaydı Sovyetler Birliği çökmezdi.” şeklinde konuştu.