8 Milyar Dolarlık Şehir KuracaklarDubaili Tameer Holding, İstanbul'a dev uydukent veya kule yapacak. Hükümetle işbirliği yapmak isteyen holding, 8 milyar dolar yatıracak. Dubai ve Ürdün'de dev gayrimenkul devlerinden Tameer Holding, gözünü İstanbul'a dikti. Holding'in sahibi ve Başkanı Ömer Ayeş, İstanbul'da yaklaşık 500 bin nüfuslu bir uydukent ya da Dubai Towers gibi dev kuleler inşa etmek istediklerini söyledi.

Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen gayrimenkul fuarı MIPIM 2006'ya katılan Ayeş, büyük nüfusu ve potansiyeli nedeniyle İstanbul'u yakından izlediklerini, pekçok projeleri için arsa aradıklarını belirtti. "İstanbul'da arsa bulmak çok zor, bu nedenle şehir dışına doğru kayabiliriz" diye konuşan Ayeş, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Ürdün'de benzer projelere imza attıklarını vurguladı. Dubai'de rezidans projeleri, kuleler, tatil köyleri ve özel konutlar yaptıklarını kaydeden Ayeş, şöyle devam etti:

Al Salam'a benzeyecek
"İstanbul'da yapmak istediğimiz projenin çok benzerini yaptık. BAE'deki Al Salam adındaki bu projemiz, içinde hastaneden okula, alışveriş merkezlerinden lüks konutlara kadar pekçok alan bulunan ve yaklaşık 500 bin nüfusa ev sahipliği yapacak bir proje. Arsa büyüklüğü 220 milyon metrekare olan bu projenin yatırım miktarı da 8 milyar dolar olacak. İstanbul'da da yine aynı şekilde kendi kendine yeten ve aynı büyüklüğe sahip olacak bir proje gerçekleştirmek istiyoruz. Arsa maliyetine göre değişmekle birlikte İstanbul'a yapmak istediğimiz projenin yatırım miktarının da aşağı yukarı bu kadar olmasını planlıyoruz. Bir diğer fikrimiz de aynı Dubai Towers gibi özellikli ve anıtsal bir kule projesine imza atmak. Ancak, İstanbul'un merkezinde bu projelere uygun bir arsa bulmak zor."

Büyük arsa arıyoruz
Ayeş, bu projeleri hayata geçirmek için olanak aradıklarının altını çizerken, "Bu projeyi 2 yolla gerçekleştirebiliriz. Birincisi kamu, ikincisi de özel sektör işbirliğiyle" dedi. Özel sektörle işbirliğinin arsa bulmak açısından çok zor olduğunu kaydeden Ayeş, "Bu nedenle, biz Hükümet ya da belediyelerle işbirliği yapmak istiyoruz. Mesela, biz Ürdün'de Hükümet'le işbirliği yaptık ve şimdi 250 milyon dolarlık bir projeye başlıyoruz. İstanbul'daki projeye de bu yıl ya da en geç gelecek yıl bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Daha sonraya kalsın istemiyoruz" dedi.

'Agresif büyüyeceğiz'
Ömer Ayeş, holding olarak agresif büyüme kararı aldıklarını dile getirerek, şunları söyledi: "BAE'de devam eden pekçok projemiz var, bir sonraki adımımızın İstanbul olmasını ve bunun hemen olmasını istiyoruz. Mega projelere hemen imza atmayı planlıyoruz. Mega projelere de en sağlıklı olarak Hükümet'le imza atılabileceğine inanıyoruz. Tabi, yeterince büyük olan özel şirketlerle de, projemize ilgi duyarlarsa, işbirliği yapabiliriz. Henüz hiçbir yetkiliyle görüşmedik, ancak en kısa zamanda harekete geçeceğiz."

Kuveyt Emiri'nden Riva'ya Villa
Özellikle İstanbul'a akın eden bir diğer Arap sermayesi de Kuveyt Investment Development Company adlı şirket. Edinilen bilgiye göre, Kuveyt Emiri'nin ailesine ait şirket Riva'da büyük bir arsa aldı. Şirketin söz konusu arsaya bin adet villa yapacağı öğrenildi.