Elektrikli Araç Sayısı 1 Milyonu AştıMedya takip ve raporlama ajansı PRNet, Avrupa'daki elektrikli araç sayılarına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. PRNet'in EV-Volumes verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre Avrupa'daki elektrikli araç sayısı 1 milyonu aştı. Böylelikle Avrupa'nın bu alanda 1 milyonluk sınırı geride bırakan ikinci bölge olduğu görüldü. Çin'de ise sadece geçen yıl 1 milyon elektrikli araç satışı gerçekleşti. ABD'de bu alanda büyük bir pazara sahip olurken 900 binlik elektrikli araç satışının gerçekleştiği kaydedildi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Norveç başı çekiyor
Posta'da yer alan habere göre raporda, 2018 yılının ilk yarısındaki verilere yer verilirken Avrupa'da sadece 6 ay içinde 195 bin elektrikli araç satışının gerçekleştiği ortaya çıktı. Bu rakamlar geçen yılla kıyaslandığında da yüzde 42'lik bir artış olduğu saptandı. 2018 yılının ikinci yarısında da bu artışın devam edeceği öngörüler arasında yer aldı. Avrupa'da elektrikli araç satışıyla liderliği elinde bulunduran ülke Norveç olarak görüldü. Norveç'i Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa'nın takip etti.

Türkiye'de yüzde 61'lik artış
Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçları Platformu (TEHAD) verilerinden alınan bilgilere göre ise Türkiye'de 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde gerçekleştirilen elektrikli ve hibrid otomobil satış adedi 2 bin 263 olarak görüldü. Böylelikle 2017 yılının aynı dönemine oranla yüzde 61,5 artış gerçekleştiği gözlendi.