Emaar Türkiye, ''Yavaş Yaşam''ı Pembe Salyangozlarla AnlatacakGlobal konut projeleri geliştiren ve Büyükçekmece'de ''Toskana Vadisi Evleri''ni hayata geçiren Emaar Türkiye, yavaş ve çevreye zarar vermeden yaşayan bir canlı olan salyangozun simgelediği ''yavaş yaşam'' konsepti çerçevesinde, pembe salyangozlardan oluşan sergiyi Türkiye'ye getirecek.

Emaar Türkiye Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ümit Türüdü Şen, konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, bir göl havzası olan Toskana Vadisi'ndeki villa-konut projelerinin 4 fazdan oluştuğunu, 1 milyon 700 bin metrekarelik alana yayılan projede söz konusu alanın yüzde 75'inin bahçe ve ortak alanlara ayrıldığını söyledi.

Projenin 12 farklı tipte toplam 540 lüks villa, ikiz villa, bahçeli ve teraslı Toskana villa dairelerden oluştuğunu belirten Şen, konutların büyüklüğünün 150 metrekare ile yaklaşık bin metrekare arasında değiştiğini kaydetti.

Şen, 174 villalık birinci fazı bitirdiklerini ve yüzde 80'inin satıldığını, 54 villalık ikinci fazın da yüzde 25'ini sattıklarını, A ve B gelir düzeyine sahip hedef kitleleri bulunduğunu, birinci fazdaki evlerin fiyatının KDV hariç 840 bin dolar ile 2 milyon 350 bin dolar arasında değiştiğini, ikinci fazdaki evlerin ise KDV hariç 528 bin dolardan başladığını bildirdi.

3 bin 500 metre karelik kiralanabilir Toskana Çarşı'da da 16 mağaza ile nikah salonu, toplantı ve kokteyl alanlarının yer alacağını belirten Şen, bu bölümün yıl sonunda faaliyete geçeceğini ifade etti.

Ümit Türüdü Şen, projeden aynı aileden kişilerin de gelip konut satın aldığını, arkadaş gruplarına da satış gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yavaş yaşam konseptine işaret eden Şen, 1990'lı yılların başında İtalya'da ortaya çıkan bu konseptin eskinin ve otantiğin korunduğu, fakat hızlı teknolojik gelişime duyarlı, çevrenin korunduğu bir şehir planlama ve yaşam tarzı olduğunu, Güney Amerika ve İtalya'da da sergilenen salyangoz sergisi ile ekolojik yaşam ve yavaş yaşam konseptini öne çıkarmak istediklerini vurguladı.

Bu konsept çerçevesinde yaklaşık 3 metre boyunda olan ve geri dönüşümlü maddeden yapılan pembe salyangozları İstanbul'a getireceklerini kaydeden Şen, 31 Mayıs'ta Bebek Parkı'nda başlayacak serginin daha sonra Nişantaşı, Bağdat Caddesi, Yeşilköy ve Bahçeşehir'e gideceğini, Büyükçekmece'deki Toskana Evleri'nde son bulacağını bildirdi.

''Yüzde 30-35'i yabancılara satıldı''

Soruları da yanıtlayan Şen, Toskana Vadisi Evleri projesinin toplam yatırım maliyetinin, alışveriş merkezleri ve ticari kısımlar hariç 700 milyon dolar olduğunu belirtti.

Türkiye'deki gayrimenkul projelerine yabancıların talebinin devam ettiğini dile getiren Şen, gerçekleştirdikleri ilk satışın yüzde 30-35'inin yabancılara yönelik olduğunu bildirdi.

Türkiye'de gayrimenkulün öneminin devam edeceğinin altını çizen Şen, seçim süreci ve kredi faizlerindeki artıştan etkilenme olduğunu, ancak piyasanın buna bir şekilde adapte olduğunu söyledi.