Emlakçılar: Biz Çok Kriter Gördük

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 'Emlak müşavirliği yasa taslağı', tartışma başlattı. Taslağa göre, dört yıllık üniversite mezunu veya harita kadastro meslek yüksekokulu ile emlak ve emlak yönetimi bölümlerini bitirmeyen emlakçı olamayacak. Emlakçılara göre ise yeni kriterlerin uygulanması kolay değil.

Halen çalışan ve üniversite mezunu olmayan emlakçılar, 1 Ocak 2005'ten önce emlakçılık yaptığını ispat ettiği takdirde iki yıl içinde en fazla dört kez sınava girebilecek bu süreç içinde kendilerine geçici lisans verilecek. Başarısız olanların geçici lisansları da iptal edilecek. Türkiye'de sanat ve ticaret yürütme izni alan yabancılar da emlakçılık yapabilecek, yüz kızartıcı suç işlemiş olanlarsa emlakçı olamayacak.

Bürosu Beşiktaş'ta bulunan lise mezunu Mehmet Öztürk ile muhasebecilikten emlakçılığa geçen Hüseyin Taşçı tasarıyı olumlu bulsa da uygulamanın zor olacağını düşünüyor. 300 YTL karşılığında emlakçılık sertifikası dağıtıldığını söyleyen Taşçı şöyle konuşuyor: "İki yıl önce emlakçılara 15 günlük kurs verildi ardından sınav yapıldı ve tüm emlakçılar bu sınavı geçti. Yasalar teoride güzel ama uygulanması zor."

15 yıldır emlakçılık yapan Metin Özben'se yasaya karşı çıkıyor: "Bu kadar emlakçı ne iş yapacak. Sadece Beşiktaş'ta 133 tane emlakçı var. Emlakçılık üniversiteyle olacak iş değil. Çok istiyorlarsa emlakçılık okullarını çoğaltsınlar." Müteahhitlikten gelen Ali Hafızoğlu da, "Yasayla ilkokul mezunlarının ehliyet alması engellendi. Eskiden ehliyet almış kişileri tekrar sınava sokmak mantıklı olur mu?" diyor.