Erciyes'e 200 Milyon YTL'lik ProjeErciyes'e, Alpler'deki kayak merkezlerine eşdeğer bir cazibe kazandırmak için 200 milyon YTL'lik yatırım yapılacak. Proje tamamlandığında Erciyes, Türkiye'nin kış sporları merkezi olacak.

Erciyes Dağı'nı uluslararası bir kış turizm merkezi yapacak proje ile ilgili hazırlanan master plan, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda masaya yatırıldı. Toplantıya Kayseri Valisi Osman Güneş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın yanı sıra dağcılık ve kayak kulübü yetkilileri, belediye meclis üyeleri ve çeşitli meslek kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda planlama işini yürüten Austrian Tourism Consultant (ATC) firması direktörü Walter Czerny ile planlama uzmanı Marcus Grillitsch bugüne kadar yapılan çalışmaları ve ortaya çıkan sonuçları anlattı.

ATC Direktörü Walter Czerny, önceki aylarda ihale ile başladıkları master planı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Vizyonumuzu geniş tuttuk ve Kayseri'yi 'Türkiye'nin Kış Sporları Başkenti' yapacak bir proje olmasını hedefledik. Erciyes Dağı, coğrafi ve jeolojik yapı olarak buna gerçekten çok elverişli. Uluslararası organizasyonları gelecekte Kayseri'de görmek hayal olmaktan çıkabilir. Hatta kış olimpiyatları bile burada yapılabilir. Kayseri, çalışkanlığı ile bunu başaracak güce ve yapıya sahip. Proje hayata geçirildiğinde 10 bin kişiye iş imkanı doğacak" dedi. Teknik çalışmaları hakkında bilgiler veren Planlama Uzmanı Marcus Grillitsch de Erciyes'in kayak yapmaya elverişli çok geniş bir arazi yapısına sahip olduğuna dikkat çekerek, "Erciyes'de aynı anda 22 bin kişi bulunabilecek ve bunların hiçbirisi yer sıkıntısı çekmeyecek. Hem kış hem de yaz aktiviteleri ile çocuk oyun ve eğlence merkezlerinin yapılabileceği 200 milyon YTL'lik bu dev projenin yıllık 800 bin kişilik konaklama getirisi sağlamasını bekliyoruz" diye konuştu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise Erciyes için hazırlanan projenin mükemmel olması için titiz davrandıklarını belirterek, "İlk etepta telesiyej ve diğer mekanik tesislerin yapımına başlanacak ve aşama aşama proje devam ettirilecek. Yerine göre yap işlet modeliyle, yerine göre kendi kaynaklarımızla bu projeyi hayata geçireceğiz" açıklamasında bulundu.