Erdemir Başvurdu, Damping Soruşturması AçıldıDünya Gazetesi'nin haberine göre, Ekonomi Bakanlığı, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları AŞ tarafından yapılan başvuruya istinaden Çin menşeli sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik ithalatında damping soruşturması açtı.

Başvuru üzerine yapılan incelemede, Çin menşeli kalın levha ithalatının hem mutlak olarak, hem de Türkiye tüketimine göre nispi olarak ciddi oranda yükseldiği tespit edildi.

Ayrıca soruşturma döneminde Çin menşeli ithalatın yerli üretim dalının fiyatlarını kırmadığı tespit edilirken, yerli üretim miktarının, yurt içi satış miktarı ve hasılatı, yurt içi satışlardan ürün karı ile toplam karlılık değeri gibi önemli göstergelerde, soruşturma döneminde önceki döneme göre ciddi gerileme gözlendi.

Menteşe ithalatında dampinge karşı önlem devam edecek

Öte yandan Ekonomi Bakanlığı, mobilya sektöründe kullanılan menteşe, sabit askı gibi ürünlerin ithalatında uygulanan dampinge karşı önlemin, devam etmesine karar verdi.

Buna göre, söz konusu ürünler için halen kg başına 0.75 dolar ile 1.64 dolar arasında uygulanan dampinge karşı önlem, mevcut haliyle uygulanmaya devam edecek.