Eryılmaz: Bizim Ufkumuz Rantsal Dönüşüm Değil

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, kendisini ufku olmamakla suçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melin Gökçek’e sert çıktı. Önceki gün açıklama yaparak, "Beceriksizliğine kılıf bulmaya çalışıyor. Belediye başkanlığı ufuk ister. Bıraksın bu işi, belediyeciliği bilmiyor. Gelsin yanıma kurs vereyim öğreteyim. Ufku açılsın bir daha da konuşmasın. Ben Muzaffer beyi mahalle muhtarı bile yapmam" diyen Gökçek hakkında Eryılmaz, şunları söyledi:

Esas yalancı kendisi
"Kendisi bize yanıt verirken, seviyeyi oldukça düşürmüş. Ben bir belediye başkanına yakışır şekilde seviyeyi düşürmeden cevap vermek istiyorum. Biz Gökçek’in seviyesine inemeyiz. Bize yalancı diyor, asıl yalancı kendisidir. Bana belediye başkanlığını bıraksın, bu işi bilmiyor demiş. Evet biz onun bildiği belediyeciliği bilmiyor ve yapamıyoruz. Onun bildiği belediyecilik, kentsel dönüşüm diye insanlara yutturduğu rantsal dönüşümdür. Biz bunu uygulayamayız.

Böyle ufuk olmasın
Nasreddin Hoca projesinden bahsediyor. Burada 14 bin metrekarelik alana, 245 bin metrekare inşaat alanı verdi. Neyle kentsel dönüşüm projesiyle. Ayrıca PTT’nin incek tesisleri var, burada 638 m2 inşaat alanı olan yere 95 bin m2 inşaat izni verdi. Ondan sonra da Anayasa Mahkemesi’ne takas yaptılar. Belediyecilikte bahsettiği ufuk buysa, böyle ufkumuz olmasın zaten. Semazen projesi var, inşaat alanı 80-84 bin metrekare. Bunu 185 bin metrekareye çıkardılar. Orada kamu yararı yok, birşey yok. Üç arsa sahibi, belediye başkanının ufkundan yararlanarak, müracaat ediyor, buraya 100 bin m2 inşaat alanı uyguluyor. Hortumları kestik diyorlar, tayfun geliyor tayfun.

Gökçek’i tüm Türkiye tanıdı
Artık Melih Gökçek’i tüm Türkiye tanıdı. Tekrar aday olacağını söylüyor. Kendisinin siyaseti de yalan. Siyasete MHP’den başladı. ANAP’a geçti sonra Refah oldu, bir ara kendisi parti kurdu. Bundan sonraki seçime hangi partiden girecek belli değil. Esas kendisi halka yalan söylüyor. Bunlar çok büyük yalan. Bu açıdan bakarsan biz becereksiziz, bizim ufkumuzda böyle şeyler yok. Tüm bunlara rağmen, bu belediye başkanı yeniden seçilirse, demek ki biz buna layığız demektir. Kendisi açıklamasında muhtarlara da hakaret etmiş. Muhtarlık aslında çok önemli bir mevki. Muhtarlar demokrasinin beşiği. Muhtarlık öyle küçümsenecek bir mevki değil. Kendisi bana, ’Muhtar bile olmaz’ derken muhtarlara hakaret etmiştir."